סיפור על אהבה וחושך - על המוזיקה של RHYE

סיפור על אהבה וחושך – על המוזיקה של RHYE

לפעמים כל מה שצריך כדי להתחיל להתאהב באלבום זה את צלילי הפתיחה של השיר הראשון. האקספוזיציה חשובה לא פחות מההמשך והסוף של האלבום. רק מלדמיין את המוסיקאים מתרגשים מבחירת השיר הפותח לאלבום שלהם אני כבר יכול להתאהב. הפתיחה של אלבום הבכורה של RHYE, שנקרא בפשטות "Woman", היא אחת הפתיחות המושלמות אי פעם. שמו של השיר הפותח הוא "Open"; כינורות ונבל שבאים ושוטפים אותך למשך 20 שניות שמרגישות כמו נצח בגן עדן, שנהיה מתוק עוד יותר כשהקול של מייק מילוש נכנס לתמונה.

כשאי שם בשנת 2013 הרכב מסתורי בשם RHYE פרסמו את הסינגלים "Open" ו"The Fall", כל אוהבי האינדי העבירו ביניהם את השירים המסתוריים, בתהייה מי עומד מאחוריהם, זאת תודות לאפס המידע שפורסם על ההרכב. רק מאוחר יותר התבהר שמי שעומד מאחורי המסתורין הם המוסיקאים מייק מילוש ורובין חניבל. אחרי שנפגשו בדנמרק לעבודה משותפת על שיר להרכב Quadron של חניבל, ומאז בעזרת יד הגורל נפגשו שוב בקליפורניה, החליטו הצמד לחבור יחד ולהוציא מוסיקה תחת השם (הלא מוסבר עד היום) RHYE.

עד כאן הפרטים היבשים, ועכשיו אפשר לשקוע במנגינות ממחוזות אחרים ובקול השמיימי של מילוש. זה אלבום של שירי אהבה, שמושפע מהתאהבות של השניים בנשים שאיתם. ההיסטוריה המוסיקלית מספרת שקשה עד בלתי אפשרי להקליט אלבום של שירים מאוהבים, והרבה יותר קל לכתוב שירים שבורי לב. מי שמצליח במשימה הזאת אז מנצח את הציניות שבעולם. RHYE הצליחו להוציא אלבום שבו 10 שירים מאוהבים עד כלות שמתפרסים על כמעט 36 דקות של תענוג צרוף. הם הצליחו להיות סקסיים מבלי להיות פסקול לסרט פורנו, ובו זמנית הצליחו ליצור שירי אהבה שלא יכנסו לפלייליסט להיטי האהבה הגדולים לצד ויטני יוסטון וסלין דיון בזכות הפקה מתוחכמת ועדינה שמחבקת את המילים בלי דרמטיות.

הרפרור העדין ל-Sade ברגעיה הגדולים ואפילו ל-XX לא חוטא בהעתקה, והמנגינות שנעות בין ג'אזיות עדינה לאזורים של R&B ,ואפילו פאנקיות דיסקואית מסוימת, מרגישות כמו בריזה עדינה בעורף כשאין שום דבר לדאוג בגללו חוץ מאושר גדול. מעל הכול נמצא הקול המטעה של מילוש, שנשמע כמו סולנית ולא כמו סולן, מהקולות החד פעמיים שיכולים לגרום ללב להחסיר פעימה ולהפעים אותו מחדש.

בחזרה לאקספוזיציה ולשיר הפותח;  לפעמים רק מהם ניתן להסיק האם האלבום שתשמעו עוד מעט הוא על זמני או לא, האם הוא יחדור ללב ומשם לעורקים או יישאר מחוץ לכותלי הגוף, והאם גם שנתיים או יותר אחרי יציאתו הוא יישאר על המדף המוסיקלי שלכם ויגרום לכם לרטט בלתי נשלט כשייוודע לכם שמי שעומד מאחוריו מגיע להופיע במועדון ההופעות הקרוב לביתכם. ב02.11 בבארבי יהיה אפשר למדוד את ההתרגשות כש-RHYE יעלו וללא ידיעתם יקדישו לי אקספוזיציה אחת וגם סיפורי אהבה עם התחלה, אמצע וסוף.

הצמד RHYE מגיעים להופעה אחת במועדון הבארבי ביום שני, 2.11.15. על ההפקה אחראים החברים בנרנג'ה, שהביאו בין האתר את אלט-ג'יי לשתי הופעות ענק הקיץ ומביאים כעת גם את קלקסיקו ו-Purity Ring. נתראה בבארבי.