אניה בוקשטיין: "עכשיו זה מרגיש נכון" (ביקורת אלבום + ראיון)

אניה בוקשטיין: "עכשיו זה מרגיש נכון" (ביקורת אלבום + ראיון)

אניה בוקשטיין מפתיעה. אין דרך אחרת להגיד את זה.

את אלבום הבכורה שלה, "אניה בוקשטיין", היא מתחילה ב״7 דקות״, מתמודד ראוי על התואר ״שיר הפופ הטוב של 2013״. עם הפקה מצויינת (אך מעט עמוסה מידי) והמון מודעות עצמית מרעננת. יש משהו מעט מסוכן בלפתוח את האלבום בשיר הטוב ביותר בו – הקליימקס כבר מאחורינו. ובכל זאת, לא התאכזבתי. השירים הבאים ממשיכים להיות פופ חכם, כיפי ובעיקר מאוד כנה. כן, כנה. היינו מצפים מבוקשטיין, שמעבר להיותה זמרת היא גם שחקנית ודוגמנית מוכרת, המועמדת הצעירה ביותר לפרס אופיר מאז ומעולם, להיות קנאית לפרטיות שלה. לשיר בגוף שני או שלישי, אבל לא ראשון. וגם אם לשיר בגוף ראשון – אז לא ככה. לא כלכך חשוף.

אז כאילו כמעט כדי לעשות דווקא, בוקשטיין פותחת הכל. את הקושי לפרגן לעצמה ("אף אחד"), את זכרונות הילדות ("פרפר לבן"), את הכמיהה לאימהות ("יום אחד") ולאהבה ("ילד, "איך זה"), את העלבונות מהתעשייה ("אנשי האגו הגדול") ואפילו את העלייה לארץ ("אמא הודיעה" המעולה) היא עושה את זה בחן רב – הטקסטים אומנם לא ממצבים אותה כמשוררת והלחנים טובים אבל לא מבריקים, אבל הדרך שבה היא מגישה את המילים (שאת כולן כתבה), הקול הנעים שלה והחן העצום מחפים על כך בקלות, הופכים את ההאזנה לאלבום למעניינת ומוצלחת.

בהאזנה שנייה, כשהיא שרה ב"7 דקות" –  "אתמול בשיעור, (הוא) לחש לבנות // שיש לי קן ציפורים, בין הגבות", אחד המשפטים היפים ששמעתי לאחרונה, אני מרגיש שאני כבר מכיר את אניה בוקשטיין. לא עוד שחקנית/כוכבת רחוקה, אלא דמות שנפשה חשופה בפני. זה יפה ונהדר וזה ההישג הגדול ביותר של האלבום, בדרך לביסוס קריירה כזמרת מוערכת שזוכה להכרה. לגמרי מגיע לה.

היי אניה! קודם כל תודה על הראיון. זה אלבום פופ מעודכן מאוד, בהפקת ג'וני גולדשטיין. למה בחרת לעבוד דווקא איתו?

"כשהיו לי מספיק שירים והרגשתי שאני מוכנה, התחלתי לחפש מפיק. דנה עדיני חברתי דברה איתי כל הזמן על ג'וני שהפיק גם את האלבום שלה. אני טענתי שהוא צעיר אבל היא התעקשה שנפגש. הוא פתח לי את הדלת עם חיוך ענק, הוביל אותי לאולפן הפצפון, הושיב אותי ליד הפסנתר וביקש שאשיר לו משהו. שרתי את "פרפר לבן". ברגע שסיימתי הוא שם שני מיקרופונים ואמר לי לשיר שוב ואז שלח אותי הביתה ואמר שישלח לי משהו למייל.

תוך כמה שעות הוא שלח לי סקיצה מדהימה, שנשארה כמעט כמו שהיא באלבום (חוץ מכמה כלים חיים שנוספו) הייתי המומה והיה ברור שהוא יהיה המפיק של האלבום הזה. הבחירה בו לא נבעה מרצון לעשות פופ – אז עוד לא ידענו איך האלבום הזה הולך להישמע, אלא בחירה במוסיקאי אדיר שהבין אותי והחיבור האישי איתו היה חזק. ג'וני הוא מתנה ענקית בשבילי. הוא העיף לי את השירים באוויר."

האלבום החדש חשוף מאוד. את אדם מוכר, לא חששת מהתגובות של אנשים לשיתוף דברים אישיים כל כך, כמו העלייה לארץ וזכרונות הילדות?

"את רוב הטקסטים כתבתי בסדנת כתיבה של מאיר גולדברג ודן תורן. כל העניין היה לכתוב אישי. כתבתי על מה שאני יודעת ומכירה. אני פריקית של מילים, סובבת סביבן כל היום ולא הייתי מוציאה את האלבום הזה אם לא הייתי מרגישה שיש לי משהו אמיתי להגיד. גם כשחקנית אני מחפשת לחשוף את הלב שלי ורציתי שכך יהיה גם במוזיקה. אני שלמה עם כל מילה וכולי תקווה שדווקא החשיפה הזאת תקרב אלי את הקהל ותחשוף משהו חדש ממני."

לצד הקריירה המוזיקלית את ממשיכה לשחק בכל המדיומים – בטלווזיה בקולנוע ובתיאטרון. יש חשש שהקהל יקח אותך פחות ברצינות? שהדברים לא ישתלבו?

"טלויזיה, קולנוע ותיאטרון זה משהו שאני עושה מאז ומתמיד ובנתיים זה משתלב. המוזיקה היא פן חדש לקהל ואין לי שום ציפיות שזה יקרה בחודש חודשיים, גם לא בשנה שנתיים. כמו שעשיתי דרך כשחקנית אעשה גם כמוסיקאית. אני צריכה לעמוד במבחן התוצאה, לקבל אמינות וזה מצריך סבלנות ותהליך. יש לי זמן ואני ממש לא ממהרת."

בסצינה המקומית שבה עיקר העוסקים במוזיקת פופ עושים זאת באנגלית, למה בחרת לשיר דווקא בעברית?

"כמו שאמרתי לא ידעתי בזמן עשיית האלבום שהוא יהיה אלבום פופ. דווקא ג'וני ואני חיפשנו סול, מוזיקה שאני משוגעת עליה. יש באלבום כל מיני השפעות ועולמות מוסיקליים שאני אוהבת. לגבי השפה – אין סיכוי שהאלבום הזה היה בשפה אחרת. דווקא בגלל שלא נולדתי פה יש לי אהבה אדירה לעברית. הסיפורים האלה, שחלקם מדברים על הגירה, לא היו יכולים לעבוד באנגלית למשל. כשעליתי למדתי עברית דרך כתיבת שירים וזה רק טבעי שאספר את עצמי בשפה שלי."

לסיום, את מוזיקאית המון שנים. לאחרונה חגגת יומולדת 31. (מזל טוב!). איך זה שרק עכשיו יצא אלבום הבכורה?

"תודה רבה! כל שנה זה משתפר.

חיכיתי עד שהרגשתי שאני מגובשת, שיש מספיק שירים, שהם מתחברים למשהו שלם. אין סיכוי שהייתי יכולה לעשות את זה לפני 5 שנים, פשוט לא הייתי מוכנה. הכנתי את הקרקע, ניגנתי הרבה, השתפרתי בלשיר ולנגן יחד ובעיקר הגעתי לנקודה שהרגשתי בה נוח ונכון לחשוף את הלב שלי. עכשיו זה מרגיש נכון ביותר."

תוכלו לראות את אניה בוקשטיין מופיעה ב-11.7 באוזןבר.