אינדי סיטי 2013 - נס מקומי בירושלים

אינדי סיטי 2013 – נס מקומי בירושלים

אינדי סיטי בירושלים – ללא ספק משפט מבטיח. ההחלטה להביא לעיר הקודש את אחד מפרויקטי האינדי המצליחים בארץ, אם לא המצליח בהם, הייתה כבר סממן מצויין לבאות. משם זה התפתח לאינדי סיטי לייב – פסטיבל אינדי סיטי ראשון.

נתחיל בלוקשיין – מגרש הרוסים. בינגו. אני לא יודע כמה מתוך המפיקים/מארגנים ירושלמים, אבל הבחירה מושלמת. מספיק קרוב למרכז העיר, מספיק לא שגרתי בשביל להיות מיוחד. נוף אורבני ירושלמי אמיתי מתאים – למארגני מסיבות הרחוב הגדולות בירושלים יש מה ללמוד בהקשר הזה.

משם, לליינאפ – מרסדס בנד, הבילויים, התפוחים, בום פם, אסתר רדא, רותם אור, ועדת חריגים, בותימזוג, עדי אולמנסקי, עמית ארז, L.F.N.T, נועמיקו, Computer Camp, רייסקינדר וOX4. או במילה אחת – מצויין. אינדי מגוון ורלוונטי מאלקטרוני ועד פולק. בראיון עם בטינה פיינשטיין, המנהלת האומנותית של הסדרה והאירוע, היא תספר שלא הייתה בחירה ספציפית באומנים "ירושלמים" או כאלה שמזוהים עם וויב קצת אחר מזה של האינדי-סיטי בת"א. אבל לזה נגיע אחכך.

לאירוע עצמו – למרות שנכתב שהוא מתחיל ב19:00, הוא נפתח לקהל רק קצת לפני 20:00. בכלל, עם כל הרצון לפרגן ולכתוב שההפקה עבדה מעולה (מין גאווה ירושלמית), פשוט אי אפשר לכתוב את זה – האיחור ובאופן כללי התנהלות לא מאורגנת מאה אחוז. מה שכן יזקף לטובת המארגנים הוא שיטת ניהול ההופעות – שתי במות מרוחקות באותו מתחם, כל פעם שאומן אחד מופיע על במה, בשנייה עושים באלנס, ואז מחליפים וחוזר חלילה.

התחלנו עם תוכנית לאייטם אחד. עם זאת, במהלך הראיונות, התחלנו להבין שיש פה משהו גדול יותר. בחרנו לכתוב אייטמים נפרדים על ארבעה מופיעים ספציפים – עמית ארז, הבילויים, אסתר רדא ונועמיקו. בחרנו בארבעה ספציפים שמייצגים מגוון רחב של סגנונות ושלבים בקריירה, וכאלה שאנחנו מאמינים בהם מאוד.

חרף הבעיות, מדובר בהצלחה. הפקה גדולה בירושלים שהביאה כמה אלפי בני אדם למגרש הרוסים, להכיר מוזיקה חדשה ולרקוד לצלילי מוזיקה מוכרת. האינדי סיטי בירושלים היה אירוע פורץ דרך, שיביא, בתקווה, אירועים נוספים לסצינת האינדי הירושלמית, ששוקקת במוזיקאים ופחות באירועים. אנחנו מקווים.

תפסנו את בטינה פיינשטיין, המנהלת האומנותית והבמאית של סדרת אינדי-סיטי וגם של הפסטיבל, לראיון קצר עליו.

היי בטינה. תודה על הראיון. שאלה ראשונה – האם יש הבדל בין לעשות אינדי סיטי בירושלים לבין אינדי סיטי בת"א?

"האמת שלא, לאור הקהל העצום שיש פה (לפחות 5,000) והאווירה המדהימה"

את מרגישה שיש סוג של הבדל בין סוג האומנים בין פה לת"א? האם נבחרו אומנים שקורצים יותר לאווירה ירושלמית, דוגמת הבילויים?

"אני לא חושבת שעשינו פה כזה דבר. הבילויים הם להקה טובה שאומרת דברים חשובים ומעניינים ששווה להאזין להם. אני שמחה לתת להם ולאחרים במה."

האמת, שאם כבר הבילויים, אז הם דיברו איתנו מקודם על הקליפים של האינדי סיטי (שאותם גם ביימת) וסיפרו שהפקת האינדי-סיטי בחרה את המיקום של הקליפ שלהם, גבעת המטוס, בגלל הטופוגרפיה ואיך הבנייה הורסת את הטבע. זאת הייתה חשיבה מודעת? תוכלי לספר עוד על הקליפ של הבילויים, לטעמנו אחד הטובים בסדרה?

"קודם כל תודה. אני לגמרי מסכימה שהוא אחד הקליפים הטובים בסדרה. אני חושבת שהלוקשיין מאוד חשוב בסדרה כזאת, והאמת שהם קצת טרטרו אותי איתו, באופן חיובי כמובן. הועלו המון ראיונות. בהתחלה חשבנו לצלם אותם על החומות, בשער שכם, בעיר העתיקה – כולן אופציות ברורות מידי, אפילו קלישאתות, ולכן הן נפסלו. חבר שלי שהוא מומחה לירושלים לקח אותי לגבעת המטוס והנוף משם, ההרודיון, ההתנחלויות, ירושלים החדשה – כל הקונפליקט בקליפ אחד. עם המילים שלהם והדממה הזאת, נוצר משהו שהוא כמעט בראשיתי".

אינדי סיטי ירושלים – סיקור מיוחד

Indie City - Logo