קודם תל אביב, אחר כך גלוסטנברי - ראיון עם Kovacs

קודם תל אביב, אחר כך גלוסטנברי – ראיון עם Kovacs

הזמרת ההולנדית, Kovacs (שרון קובאקס, עבורכם), הפציעה בחיי בעת שיטוט מקרי ביוטיוב עם השיר My Love אשר יצא אל העולם לפני כשנה. My Love סיקרן אותי מיד, מהשנייה הראשונה, הן מוסיקלית והן ויזואלית. מאז התעמקתי בעולמה של Kovacs, שמייצרת סביבה אווירה תמידית של מסתורין, של חצרות נטושות ובתים שלא תרצו שבעליהם יתפסו אתכם בתוכם בעת מעשה קונדס.

כל אלו, לצד קול נהדר והגשה מופלאה, הופכים את Kovacs, רק בת 25, לאחת הזמרות האירופאית הצעירות המסקרנות ביותר לטעמי. גם ההשוואה התכופה לאיימי ווינהאוס יוצרת ציפיה רבה. אבל יותר מהכל, לעיתים נדמה לי ש-Kovacs היא כלל לא אדם אמיתי, אלא פואמה של אדגר אלן פו שמישהו הקים לתחיה. כעת, לכבוד הגעתה לארץ, היא נותנת לנו ראיון קצר ומספרת קצת על המוסיקאים שהשפיעו עליה ומשתפת אותנו בתהליך היצירה ובחלומות שלה לגבי העתיד.

איך ומתי הבנת שהמוסיקה ואת נועדתן זו לזו?

"אני שרה מאז שאני זוכרת את עצמי, אבל החלטתי להפוך את המוסיקה למקצוע לפני כ- 5 שנים."

מה משך אותך אל המוסיקה מלכתחילה?

"הגעתי למסקנה שהמוסיקה היא הדרך הטובה ביותר לבטא את הרגשות שלי והרגעים היחידים בהם אני באמת מאושרת הם כשאני שרה או כותבת מוסיקה."

מהקשבה לאלבום, נשמע שהושפעת מאד ממוסיקה קלאסית, אלקטרו עדין וR&B. עם זאת, על איזה מוסיקה גדלת?

"הזיכרונות המוסיקליים הראשונים שלי הם של אמא שלי מאזינה לטינה טרנר, ויטני יוסטון ומוסיקת פופ פופולרית אחרת. מאוחר יותר גיליתי את הויניל ויחד איתו קלאסיקות ישנות כמו נינה סימון, אלה פיצג'רלד, אטה ג'יימס, אסתר פיליפס, בסי סמית, ג'ניס ג'ופלין ואומנים נוספים שהשפיעו על המוסיקה שאני יוצרת היום. לצערי כל האומנים האהובים עליי הלכו לעולמם מזמן – לשתף איתם פעולה זה חלום שכבר לא יתגשם."

ומה שמעת על הקהל הישראלי?

"אני באמת לא יודעת למה לצפות, אבל סיפרו לי שהקהל בישראל הוא מאד חם ויש לי כמה חברים, כולל בן הזוג שלי, דרך אגב, שמגיעים במקור מתל אביב, אז באופן טבעי אני מאד מצפה להגיע כבר להופעה אצלכם."

ההפקה של הקליפים ושל המוסיקה שלך היא מאד מוקפדת. עד כמה את שותפה לתהליך היצירה של הקליפ ואו של ההפקה המוסיקלית?

"את המוסיקה אני כותבת יחד עם השותף והמפיק שלי, אוסקר הולמן, כך שאני מאד מעורבת. בהכנת הקליפים אני עובדת עם אנשים מוכשרים מאד אבל שותפה מלאה לכל שלב החל מהקונספט ועד לעריכה, זה חשוב לי ואני מאד אוהבת את החלק הזה. אני מוצאת שזה משלים את המוסיקה ואת החזון האומנותי שלי."

מי הוא ג'ואל משירך Song For Joel?

"השיר נכתב כזיכרון לחבר טוב של אוסקר, שהלך לעולמו."

הופעת לאחרונה בפסטיבלי ענק כרוק ורכטר ופינקפופ, האם מדובר בהגשמת חלום? ישנם מקומות ופסטיבלים נוספים שאת חולמת להופיע בהם?

"כילדה אני זוכרת שראיתי את ההופעות הללו מראש הגבעה שמחוץ לפסטיבל, כיוון שלא יכולתי להרשות לעצמי לקנות כרטיס, ודמיינתי את עצמי עומדת על הבמה הזו, אז אתם יכולים לדמיין כמה מרגש זה היה עבורי להופיע שם לראשונה. בנוגע לעתיד, יש לא מעט במות שאני אשמח להופיע בהן, אשמח מאד להופיע בבריטניה, במות כמו גלסטונבורי ורויאל אלברט הול מרגשות אותי, אבל קודם – תל אביב!"

ולסיכום, איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

"אני מקווה שאוכל להמשיך ליצור ולפתח את המוסיקה שלי, שאוכל לגלות טריטוריות חדשות ולחשוף את עצמי לקהלים חדשים. אני מקווה שאוכל לשמור על היושרה המוסיקלית שלי כפי שעשיתי באלבום "shades of black"."

Kovacs תופיע בבארבי ביום שלישי הקרוב, ה-18.8, בהפקת חברה חדשה, Han Solo. כרטיסים כאן. נתראה בבארבי.