לונא אבו נסאר באוזןבר - איפה שהקצוות הנכונים מתחברים (הופעה)

לונא אבו נסאר באוזןבר – איפה שהקצוות הנכונים מתחברים (הופעה)

ההופעה הזאת התקיימה לפני שבוע וחצי שחלפו בהבזק של ניד עפעף. ההופעה עצמה של לונא אבו נסאר מתנהלת דווקא במקצב של דופק אטי ובתחושה של ריחוף.

בלי הקדמות היא מתחילה לשיר והקול שלה מהפנט. אחר כך היא מבצעת את "אספר לך" שיר הנושא מאלבום הבכורה שלה שגם נקרא כך. השיר מפתיע בשינויי המקצב והסגנון שמגיעים לקראת סופו, אך עד לתפנית שבסיומו ההגשה בנלית וביצוע הרוק האקוסטי הרך דומה מדי לביצועים אחרים של זמרות עכשוויות. עם זאת התוכן הנוקב והרדוף שמחלחל מבעד לרכות מייצר דיסוננס מרתק ובעיקר נשמע כן ונוגע ללב. זוהי תכונה שאבו נסאר מצטיינת בה. היא בעיקר מעוררת רגש, אך היא גם מבצעת נשמה עם תפיסה מוזיקלית מפותחת, המשלבת רוק בריטי אלטרנטיבי עם השפעות אלקטרוניות וכלי פריטה ונקישה מהמוזיקה הערבית. בקיצור, כל זה משתלב נהדר. היא מבצעת את שיריה עם המראה השברירי שלה והעצב המסוים הנסוך תדיר על פניה והוא שובה שובה לב באופן מיידי. עם זאת אבו נסאר היא לא גימיק, אלא נקודת קצה המחברת בין כל כך הרבה קצוות נכונים. היא ממלאת חלל שיש אליו כמיהה ואין לו שם והוא פגיע ונכחד.

באלבום מופיע הקטע "קאן יא מַקָאן" קודם לשיר "אספר לך", כפתיח עצמאי לשיר, וזהו קטע יפהפה, המשלב נבל וכנראה קאנון וכלים ערבים נוספים, שמתגבר לכדי אנדרלמוסיה מוזיקלית, שמתחבר עם קטע הסגירה של השיר "אספר לך" כמקשה אחת. את הקטע הלחין ומבצע דרור רותם שגם הפיק מוזיקלית את האלבום ומנגן על כלים שונים באלבום ובהופעות. בעיבוד של "אספר לך" כמו גם בזה של השיר "בוהה" מורגשת הנגשה מסוימת שנעשתה על מנת לפתוח את המוזיקה של אבו נסאר גם לקהל מרכזי יותר.

אך כאשר אבו נסאר שרה בערבית הביצועים חדים ומקוריים, והיא מבצעת בצורה טובה יותר את השירים. היא שרה כמי שנחלץ מהתופת בקול שקט שלו ומלא עצמה. כל אחד מהשירים הוא מרכיב בפאזל שהוא סיפור חיים אותנטי הנותר אניגמטי אך בה בעת הוא מבקש להתפענח. היא מפזרת רמזים שמתווים מבעד למסך הערפל סיפור משפחתי מורכב. מרבית ההופעה אבו נסאר מדברת ערבית. היא שואלת בערבית אם יש בקהל דוברי ערבית והם מעטים. אבו נסאר מביאה את הערבית לקדמת הבמה ובכך הופכת את ההופעה גם לאירוע תרבותי מרענן ומרנין. השפה הערבית  מתנגנת בפיה, נשמעת כעוד ערוץ מוזיקלי כשהיא מדברת.

מישוואר (Mishwar مشوار) הוא השיר האהוב עלי באלבום. משמעות השם היא מישור או דרך והוא מצטייר כדרך אפלה מאוד. הפתיחה בשיר "רכבת" שואבת השפעה ישירה מהשיר 'Paranoid Android' של רדיוהד. אבו נסאר הייתה גם חברה בלהקה 'סיסטם עאלי' המצוינת שרק לאחרונה הוציאה את אלבום הבכורה לאחר תקופת פעילות ארוכה, מאז 2006. לסיכום, אבו נסאר מגישה הופעה מינימליסטית אך עשירה מבחינה סגנונית שנגמרת מהר מדי.

קראו כאן את ביקורת האלבום על ״אספר לך״ וקנו כאן את האלבום. (נגנים: עדי דויטש – פסנתר | דרור רותם – חשמלית, קלאסית, אקוסטית, עיבוד מוזיקלי | סתיו ליפיץ – פרקאשן)

Luna Abu Nassar