מאור פרץ - קילומטרים (ביקורת אלבום)

מאור פרץ – קילומטרים (ביקורת אלבום)

לאלבומי בכורה אני תמיד ניגש בחשש מסויים וברצון לאהוב אותם. לא קל להיות מוזיקאי, לא בעולם ובטח לא בישראל של 2013, ומי שעושה את זה בכל זאת ומשחרר אלבום, ועוד כזה שהושקעו בו זמן ומחשבה למכביר, כבר ראוי להערכה לדעתי.

לאלבום הבכורה של מאור פרץ, ״קילומטרים״, ניגשתי עם ציפיה מסוימת. ״אמה״, סינגל הבכורה שלו, התנגן אצלי לא מעט. כמו שכתבתי אז, כיף לראות אנשים שעושים פולק בעברית ועוד פולק טוב ואיכותי. אני שמח לבשר שבסך הכל לא התאכזבתי. יותר מהכל, קילומטרים מכיל לא מעט שירים טובים. מלבד ״אמה״ המצויין אפשר למנות גם את ״אין לנו סוף״, בחירה מציינת לשיר פתיחה, את ״פרשים שחורים״ האקטואלי והמיוסר, ״קילומטרים״ הקליט שאם תשאלו אותי צריך להיות הסינגל הבא, ועוד.

 

במהלך ההאזנה חשבתי קצת על אריק ברמן וקצת על עידן חביב והרבה על בון איבר. נתעכב על זה רגע – יותר מהכל, הטקסטים של בון איבר מתאימים למרחבים של ויסקונסין, לשלווה של שלג, למימדים גדולים מכל מה שיש לנו פה. פרץ אומנם בא מהגליל, אבל עם כל הרצון קשה להשוות. אני לא יודע אם אפשר לקרוא לזה מכשול, אבל אם כן פרץ מתגבר עליו דווקא בשוני שלו. ההפקה שלו רוקיסטית יותר, בניגוד לפולק העדין שמלווה את ג'סטין ורנון ולהקתו, מה שמאפשר לו להתאים גם למרחב אורבני ולא רק לשקט המהדהד של ההרים והשדות.

גם האורך נכון. בסך הכל ב-11 שירים יש פה גם חוויה לא מתישה (אם כי מעט ארוכה מידי) וגם הצגה מלאה של היכולות של פרץ. פה הוא קצת צועק, פה בלדה, פה קאוור ושם געגועים. יש פה מספיק שירים עם מגוון הפקתי, מרוק של ממש (״מיליון דולר״, קאוור לרפי פרסקי) דרך הפולק שמתווה דרך באלבום ועד ג'אז (״גבעתיים נרדמת״).

ובכל זאת, חבל שפרץ לא מתפרק עד הסוף. יש לו קול נהדר באמת ואם הוא היה רוצה הוא היה יכול ללכת עם זה רחוק יותר, בועט יותר, מרגש יותר. אפשר היה גם ללכת לכיוון שקט ומינימליסטי יותר גם בשירה אבל באמצע זה קצת מרגיש מתנדנד. עם זאת זה לא מצליח להעיב על חווית האזנה. וזאת אכן חוויה נעימה מאוד, כזאת שמתאימה בול לשבת חורפית כמו זאת.

פרץ הוא יוצר חריג בנוף המקומי. למרות הדמיון שהוזכר ליוצרים ישראלים אחרים, גם מוכרים ומצליחים מאוד, הוא מקורי ואותנטי ולמרות שיש עוד לאן להתפתח, ״קילומטרים״ הוא צעד טוב בכיוון הנכון. ב-25 לחודש הוא ישיק את האלבום בתיאטרון תמונע ויארח את דודי בר דוד (מהלהיט עם מאיה הרמן, ״מישהו אחר״) ואת אורית גלבמן ומשם, אני מניח, הוא ימשיך לכיוון אלבום שני. אנחנו נמשיך לעקוב. (צילום: עמוס שניר)

לרכישה והאזנה בבנדקאמפ – קילומטרים

Maor Perez Album