ילדה אסור, ילד מותר

ילדה אסור, ילד מותר

לפני מספר חודשים, הוציא אסף אבידן קליפ חדש לשיר Love it or Leave it. למי שפספס, הקליפ כולו מורכב מאנשים המכוסים במסכה ומפזזים בעירום. אם נתייחס רגע לנושא השיר, אין ספק שזו דרך גאונית להעביר אותו. הקליפ עורר סערה אך קוטלג באופן טבעי וצודק כעירום אומנותי כזה שרחוק באלפי שנות אור מלהיות פורנוגרפיה או תרגיל מכירות זול.

אי שם, ביבשת אחרת, לפני קצת פחות מחודש, יצא קליפ חדש לכוכבת הפופ הצעירה, מיילי סיירוס. גם הוא מכיל בתוכו הרבה מאוד עירום, בעיקר שלה, אלא שהפעם בניגוד לאבידן גררה אחריה סיירוס הרבה מאוד ביקורת. למעשה, מאז יצא הקליפ לפני שלושה שבועות הוא מעורר סערה בארה"ב ובעולם, כזאת שפשוט מסרבת לגווע. צפיתי בשני הקליפים, קראתי את המילים של שני השירים וכן שלל מכתבים ותגובות שבשורה התחתונה עסקו בהיותה של סיירוס אישה ולא סתם אישה, אלא אישה צעירה. בין שלל התגובות והביקורות, שתיים שתפסו לנו את העין במיוחד – מכתב התגובה של שינייד אוקונור לסיירוס ומכתב התגובה של אמנדה פאלמר לאוקונור.

שני המכתבים מציגים גישה שונה מאוד לפמיניזם – האחת מייצגת משהו שדי קשה לי להחליט מה הוא יותר – פמיניזם ארכאי מאוד, או שוביניזם טהור, והשנייה מייצגת את הפמיניזם החדש, אותו אחד שאומר שההחלטה של סיירוס להתנדנד עירומה על כדור מתכת גדול היא לגמרי לגמרי שלה. אשאיר לכם לנחש באיזו גישה דבקה איזו זמרת ואגיד שבאופן אישיאני מסכימה עם הגישה השנייה.

ישנם שני דברים עיקריים המשותפים לשתי הגישות – האחד הוא הלגיטימציה שלה להצטלם בעירום והשני הוא השאלה האם ההחלטה באמת שלה או לא. כמובן שכל גישה עונה בצורה אחרת, אך יש משהו שכמעט ולא דנים בו – האם מדובר כאן באומנות? הרי כאשר מדובר בגבר, הרבה יותר קל לנו לזנוח את מפלצות תעשיית המוסיקה ופשוט להתעסק באומנות, כשמדובר באישה לעומת זאת, זה כבר הרבה יותר קשה.

אנחנו קודם כל נתעסק בתעשיית המוסיקה, אחר כך נדון בשאלה האם באמת מדובר בפמיניזם ורק בסוף נתעסק באומנות (וגם זה לא תמיד), או במילים אחרות – לגברים יש הרבה יותר חופש לפזז עירומים כמה שרק ירצו. יותר מזה – לאומנים גברים יש הרבה יותר חופש להציג עירום נשי. תודו שאיש מכם לא שאל את עצמו עד כמה ההחלטה של הנשים בקליפ של אבידן הגיעה ממקום בוגר ועצמאי.

הגיע הזמן שנפסיק לשלוח חיצים לכל כוכבת פופ צעירה שרוצה לפזז בעירום ושנתחיל לבקר את הקליפ שלה ממש כמו שהיינו מבקרים קליפ של גבר. היא רוצה להסתובב עירומה? שתסתובב, היא רוצה להפיק קליפים משעממים שהדבר היחיד שעלול להיות מעניין בהם הוא העירום שלה? בבקשה. אנחנו נצטרך לקבל את העובדה שגם לנו הנשים, מותר לקבל החלטות כאלו (אמנדה פאלמר, מישהו?) ושזה ממש אבל ממש לא פמיניסטי להפוך מישהי לאיזו פצצת מין חסרת שכל, רק בגלל שהיא בחרה להראות את הגוף שלה לכל העולם ואשתו.