מונומנטלית - MØ כבשה את הבארבי (הופעה)

מונומנטלית – MØ כבשה את הבארבי (הופעה)

קיץ 2015 צפוי להיות מרתק לחובבי ההופעות. אינספור אמנים, בשלל בשלבים של הקריירה, הולכים לפקוד את ארצנו הקטנה – ולנו לא נותר עוד הרבה לחכות. מכל הרשימה המפוארת בולט שם אחד במיוחד, הלא היא MØ הדנית. MØ פרצה לתודעה הקולקטיבית בשנת 2013 עם אלבום הבכורה המצויין No Mythologies to Follow, ונמצאת מאז בדרך המהירה לתהילה – עם שיתופי פעולה מוצלחים במיוחד, סיבוב הופעות רחב ודיבור מבטיח.

ההופעה של MØ בבארבי בליל אמש התבלטה מבחינה אחת ומיוחדת, והיא הסיבה הפשוטה שמדובר בזמרת שנמצאת כרגע בשיאה. העובדה שמרבית המופיעים המגיעים לפה עברו מזמן, בלשון עדינה, את שיא הקריירה שלהם, היא מושא לביקורת תכופה ולגיטימית מאד בישראל. הקיץ הקרוב דווקא מסתמן כחריג, יחסית, מבחינה זאת, ו-MØ היא הספתח של כל הטוב המצופה. עם כך ובהתאם לציפיות, מועדון הבארבי היה מלא אמש עד אפס מקום. כמויות אדירות של אנשים, רובם ככולם בגילאי חמש עשרה עד שלושים, צעירים ויפים, מילאו את האולם בכל פינה. הציפיה החלה להיבנות, מכל כיוון אפשר היה  לשמוע חצאי שיחות של השערות ותקוות.

על החימום היה אחראי דיג'יי ירין לידור, שביצע סט במשך כשעה על הבמה. לא ברור אם הקהל היה חסר סבלנות או פשוט אפאתי, על אף הסט המוצלח אנשים העדיפו לדבר מאשר להתמקד במוזיקה הנשמעת. זה צפוי, זה מובן, זה קורה בהרבה הופעות של אמנים מחול, ויתכן שבסיטואציה אחרת הקהל היה נהנה לא פחות מהסט מאשר מההופעה עצמה. רצה הגורל ולא כך קרה.

לאחר הסט (הארוך כאמור), סמוך לשעה 11, התחילה ההופעה עצמה. MØ עלתה על הבמה מלווה בשלושה נגנים, כולם לבושים לבן. במראה פשוט ונטול יומרות היא פתחה את ההופעה עם השיר New Years Eve. בחירה מושלמת כדי להכניס את הקהל לאווירה הנכונה – זהו שיר עוצר נשימה שפותח את המופע עם אנרגיות חזקות, כאלו שלא נעלמו עד תומה.

מיד אחר כך מגיעים Fire Rides האנרגטי ו-XXX88, שיתוף הפעולה עם דיפלו. המופע המשיך בתחושה מחשמלת; MØ לא חודלת לרגע לרקוד, לקפוץ ולהרעיד את הבמה. היא פונה לקהל, מחייכת, והקהל משיב לה באותו המטבע.

לאחר שלב מסוים בהופעה, ברוב ההופעות, כוחו של האמן מכזיב. הקהל המשולהב ממתין בקוצר רוח ללהיטים ומאבד את סבלונותו. לא כך במקרה הזה. אמש התנגנו בזה אחר זה The Sea ו-Slow Love, שאם לא נשביתם בקסמם כבר באלבום, אמש לא הייתה ברירה להתמכר אליהם, כבר מן הצלילים הראשונים. Waste of Time שבא מיד אחר כך נתן עוד זריקת אדרנלין לקהל, שלא באמת היה זקוק לאיזשהם חיזוקים כדי להינות. הביצועים של השירים עד כה היו יוצאים מן כלל. MØ הצליחה להחזיק ולנתב כל תו וצליל, על אף שהסאונד (כפי שקורה בבארבי לעיתים קרובות מכפי שהיינו רוצים להודות) לא היטיב עמה. בינינו, לאף אחד בקהל העובדה הזו לא שינתה דבר. ההופעה ש-MØ נותנת על הבמה הייתה כל-כך אדירה, סוחפית ומונומנטלית, כך שגם אם היה בחדר פיל ורוד וגדול, לאף אחד לא היה איכפת.

מיד לאחר מכן הגיע Dust is Gone אחריו Freedom #1. וב-Pilgrim, מהלהיטים המוצדקים, כבר לא היה ניתן להעלות על הדעת שהמופע יכול להמשיך ולהשתפר מכאן. כך לפחות חשבנו עד ש- Red in the Greyהתחיל להתנגן. זה היה ביצוע נהדר לשיר נהדר לא פחו שהוכיח שחצי שעה לתוך ההופעה, MØ לא איבדה שבריר מהעוצמות של תחילתה, אף לא לרגע.

הDSC_0324פתעה מעניינת התרחשה בזמן הביצוע של One More, שיתוף פעולה שעשתה עם הזמרת השוודית Elliphant, שגרראחריו גל צרחות, ואחריו גל צרחות כביר עוד כאשר כמה ברי מזל זכו להרמס על ידי הסבבים אותם בעת MØ מפלסת את דרכה בין הקהל הנלהב. את Walk This Way היא ביצעה ממעקה הקומה השנייה של הבארבי, מוקפת בקהל המום בעודה מפזזת את דרכה. לאחר ששבה לבמה היא נתנה ביצוע יוצא מן הכלל לשירן של הספייס גירלס, Say You'll be there, וסחפה אחריה את הקהל בגל של נוסטלגיה. המופע נסגר עם ביצוע פנומנלי לשיר Don't Wanna Dance, שבאופן אירוני וכמתבקש, יש להודות, משמו, הקפיץ את כל הקהל על הרגליים. קרוב לאלף אנשים בבארבי וכולם רוקדים צועקים ונהנים מכל רגע, וMØ עומדת על הבמה, מחייכת, ומנצחת על התזמורת שהיא אנחנו.

את ההדרן פתח הסינגל הראשון של MØ, וסגר אותו שירה האחרון (בעצם, אירוח שלה אצל מייג'ור לייזר, הלוא הוא דיפלו) – Lean on, שזוכה לאחרונה להשמעות חוזרות ונשנות בגלגל"צ. קפיצות, צעקות, מעט קראוד סרפינג כדי לסיים את הערב עם טעם טוב בפה, והנה, המופע נגמר. נסיונות להדרן שני כשלו, ככל הנראה מפאת כמות החומרים המצומצמת שיש ל-MØ ברזומה.

יצאתי מהבארבי המומה. אני לא חושבת שנתקלתי באדם אחד שלא טען בפה מלא ובבטחון, שזו הייתה ההופעה הכי טובה שהתחרשה בארץ מזה הרבה מאוד זמן. אני מצידי לא יכולתי אלא להסכים. זכיתי לראות הרבה הופעות, בארץ ובחו"ל, מקרוב ומרחוק, של אמנים רלוונטים ופחות, צעירים ומבוגרים. אך הרבה זמן שלא נתקלתי בבחורה אחת, שמצליחה לשמרוף לאורך שעה ורבע את אותה רמת עניין שהקהל גילה בה מהרגע בו התו הראשון התנגן. ההופעה של MØ בבארבי בליל אמש הייתה בלתי נשכחת בלשון המעטה. מי ייתן וזה יהיה הקו המנחה לשאר ההופעות שיפקדו אותנו בקיץ הקרוב. (צילום: יעל וולובלסקי)