תל אביב, יא חביבי, תל אביב - על מזרחית, גאווה, סטאריוטיפים ועומר אדם

תל אביב, יא חביבי, תל אביב – על מזרחית, גאווה, סטאריוטיפים ועומר אדם

משהו מאוד טוב עובר על הבחירות המוזיקליות של עומר אדם. אחרי תקופה קשה לקריירה באופן כללי, נראה שהמשבר מאחוריו. קודם כל הפצצה האלקטרונית Meshuga (משוגע) עם TYP שזכתה לכמות מרשימה של השמעות, השבוע "כובשת", סינגל חדש שכבר חורך את הרדיו (31 השמעות רק מהבוקר!) והיום, בלי לבזבז זמן, שיר חדש: תל אביב.

לפני שאפשר להתייחס לשיר, צריך לשמוע אותו ולראות את הקליפ הקצר שמלווה אותו. מדובר בקליפ הרשמי של מצעד הגאווה בת"א, באדיבות האריסה (בימוי והפקה של עומר טובי ויותם פפו המעולים), ליין המוזיקה המזרחית לגייז.

 

אז מה יש לנו כאן? קודם כל, טקסט ולחן מצויינים של דורון מדלי והפקה נכונה מאוד של הנרי. אבל זה הרבה מעבר – מדובר בלהיט מיידי עם פוטנציאל עצום. גם אצל אדם מבינים את זה, והגרסה המלאה של השיר תשוחרר בעוד כמה ימים לתחנות הרדיו. כן, עומר אדם שר "תסתכל כמה לירדים מסביב" והעולם לא קורס. כמו שזה נראה כרגע, אין שום סיבה שבעולם שהשיר לא יכבוש בקלות את תחנות המזרחית ואחר כך גם את מעוזי המיינסטרים.

אדם עושה פה עוד צעד בתהליך מרתק שנמשך כבר כמה שנים. הקשר החזק בין אנשי הסצינה הגאה של ת"א לבין כוכבי הזמר המזרחי הוא כבר מזמן לא משהו חדש או מפתיע. ועם זאת, ההופעה של אדם במצעד היא עדיין צעד חריג – היא לוקחת את ההצלחה המוצדקת של האריסה (על החשיבות העצומה של הליין הזה עוד לא דובר כמעט, וחבל) ומקדמת אותה מהבמה של הקומפורט לרמת חשיפה אחרת לגמרי. מה שאותי הכי שימח זאת התגובה התקשורתית: כשזמר מזרחי הטרוסקסואל ורלוונטי עושה מצעד הגאווה והתקשורת לא מכתירה מיידית כ"ביזאר", נראה שהמדיה בישראל מוכנה סוף סוף מוכן להיפטר מהסטאריוטיפים המיושנים שלה על הקהל של המוזיקה המזרחית.

וכולם מרוויחים. הקהילה, שנהנת לא רק מחיזוק לאגו, אלא גם מניפוץ של עוד סטאריוטיפ (הומואים לא שומעים מזרחית). אדם, שנהנה לא רק מחיבוק הקהילה שמאוד מגיע לו, אלא גם מעוד לגיטימציה בדרכו ללב המיינסטרים. אולי הכי חשוב, נהנה הקהל של המוזיקה המזרחית, שמקבל הזדמנות להוכיח שלא מזיז לו אם מישהו הומו או תומך בקהילה, כל מה שהוא רוצה זאת בסך הכל מוזיקה טובה.

אין לי ספק שהכתבה הזאת לא מדברת מראש למרבית הקוראים של המגזין, לצערי. להם אני אגיד שאני מקווה שהם יעיזו לנסות מוזיקה חדשה ויגלו שלא רק שהשד לא נורא כלכך, הוא אפילו מוצלח מאוד. לכולנו אני אחסוך דיון ארוך על האם מזרחית זאת מוזיקה לגיטימית שיכולה להיות טובה ואיכותית (ברור שכן), כי זה לא הנושא. הנושא הוא עומר אדם, שעשה לי את היום וכמו שזה נראה, "תל אביב" יעשה לי את הקיץ.

עוד כמה מילים על סטאריוטיפים (וקצת פחות על מוזיקה)

לצד כל אלה שעף להם הפוני, נתקלתי גם בתגובות כועסות משני סוגים. על הראשונה, שמתמרמרת על הבחירה בזמר מזרחי להופעה במצעד, אני לא רוצה להתעכב כרגע. השנייה עוסקת בקליפ עצמו וטוענת שהנזק התדמיתי של הסרטון, שיגיע גם לקהלים שפחות נחשפים למצעד בדרך כלל, גדול ומיותר.

יש פה פספוס יסודי בעייני של כמה דברים.

  1. הקהל "המזרחי" לא חי בבועה. ברור שהוא נחשף פחות לתכנים כאלה מאשר ההומואי התלאביבי הממוצע, אבל לא נראה לי שזאת תהיה ההיתקלות הראשונה של מישהו בגייז. באמת חבל שיש אנשים שלא מסוגלים להבין חגיגה של חופש ומיניות ומעדיפים להתייחס לזה כפרובוקציה מיותרת, אבל כאלה תמיד יהיו והתחבאות מפניהם לא תועיל לא לנו ולא להם.
  2. המצעד בת"א הוא בדיוק אותה חגיגת מיניות וחופש שמוצגת בקליפ. יש הרבה ביקורות על המצעד בת"א וחלקן, לדעתי האישית בלבד, חשובות ונכונות מאוד. אבל זה לא משנה את היותו של המצעד יום ששם דגש על ההזדמנות והזכות של כולנו להתבטא ולהיות מי שאנחנו  – מי שעושה את זה בלבוש מלא וגם מי שלא.
  3. בחיאת ראבק, איך אפשר להתלונן על קליפ עם אוריאל יקותיאל?

אני מחכה ל7.6, בעיקר בשביל ההופעה של עומר. בשביל תמונת הניצחון שלו שר את "הופה" ומרים לכל החוף. עד אז אני (ונראה שלפחות חצי מדינה) נמשיך לזמזם את הלהיט החדש. תל אביב, יא חביבי. תל אביב.