נפטר סטורם ת'ורג'רסון, ממעצבי העטיפות החשובים בהיסטוריה

נפטר סטורם ת'ורג'רסון, ממעצבי העטיפות החשובים בהיסטוריה

הBBC מדווח כי מעצב העטיפות האגדי, סטורם ת'ורג'רסון, נפטר הלילה (שעון ישראל) בגיל 69, לאחר מאבק במחלת הסרטן.

ת'ורג'רסון הוא דוגמה לאיש ששמו מוכר למעטים, אבל עבודותיו מוכרות לכולם. הוא עיצב עטיפות של לא פחות מ-15 אלבומים, אוספים, ומהדורות מיוחדות של הפינק פלויד, כולל העטיפות המפורסמות של Atom Heart Mother, Animals, Wish You Were Here, והבולטת מכולן, The Dark Side Of The Moon, ככל הנראה העטיפה המפורסמת ביותר בהיסטוריה. הוא עבד עם עוד רבים וטובים, למשל עם לד זפלין (שני אלבומים), פיטר גבריאל, עבורו עיצב את שלושת האלבומים הראשונים, ומיוז (שני אלבומים ושני סינגלים).

סטורם ת'ורג'רסון - 2010

סטורם ת'ורג'רסון, 2010

ואלו הם רק על קצה המזלג. הוא עיצב עטיפות גם לדרים תיאטר, הקרנבריז, ג'נסיס, דיוויד גילמור, הסקרופיונז, ועוד. לאורך 30 שנות קריירה, הוא עבד עם המוכשרים ביותר, מאגדות הרוק של שנות ה60 וה70, ועד אומנים מהשנים האחרונות, כמו העטיפה המאוד חמודה שעיצב לוומבטס ב2011, לאלבומם This Modern Glitch.

הוא נולד בפברואר 1944 בהרטפורדשייר (שאם להודות, אני לא ממש בטוח איפה זה) שבבריטניה. הוא למד בחטיבה ובתיכון עם סיד בארט, שהיה שנה מתחתיו, ועם רוג'ר ווטרס, שלמד שנה מעליו. הוא היה חבר ילדות של דיוויד גילמור, ואף היה שושבין בחתונה שלו. אם אנחנו כבר בעובדות מעניינות – המכונית שעל עטיפת אלבום הבכורה של פיטר גבריאל מ1977, הייתה שייכת לת'ורג'רסון. לפי ויקיפדיה (מעולם לא שמעתי זאת בעצמי), לעיתים האלבום נקרא Car, כיוון ששלושת האלבומים הראשונים של פיטר גבריאל נקראים על שמו, מה שמקשה לשוחח עליהם בצורה ברורה.

יוצרים מעטים זכו להכניס יצירה שלהם לדברי הימים של התרבות הפופלרית ושל המוזיקה המודרנית. סטורם ת'ורג'רסון עשה את שני הדברים האלה, ועוד רבים וטובים. יהי זכרו ברוך.

פיטר גבריאל I - סטורם ת'ורג'רסון