Go Wild של רוני אלטר: ביקור אינטימי, לב חשוף (ביקורת אלבום)

Go Wild של רוני אלטר: ביקור אינטימי, לב חשוף (ביקורת אלבום)

רוני אלטר. עד חודש יולי השם הזה ישב לי איפשהו במח האחורי. אומנם השם היה מוכר, אך היוצרת והיצירה העומדות לפניו היו לוטות בערפל. מה קרה ביולי? שיחה לילית עם ערן שהובילה לכך שאתעמק ביצירה שלה ואחכה לאלבום הבא כמו ילדה בת חמש שמחכה לפיית השיניים. היום הזה הגיע לשמחתי די מהר, הציפייה הייתה יותר כמו שן מתנדנדת ולא נרשמו אי אילו ניסיונות לעקור אותה בכח. לא שיכלתי לעשות משהו מעבר לדימוי, אבל ניחא.

האלבום השני של אלטר, נושא את השם האירוני משהו "Go Wild״. יש משהו מאוד אמיץ בלקרוא ככה לאלבום שכל כולו נע בין אקוסטי לרוק רך. השם הזה גרם לי לצפות למשהו אחר, שונה ב180 מעלות ממה שמונח כעת לפניי – משהו שהוא קצת יותר The Velvet Underground וקצת פחות Beirut.

השיר הראשון Lazy זרק אותי ישר אל חדר העבודה שלה, או אל השולחן הקבוע בבית הקפה השכונתי ובעיקר אל התחושה המוכרת להפליא – הראש כותב והידיים דוממות. עוד יום עבר ושוב יש קול קטן שאומר "נו, גם היום לא עשית שום דבר מועיל". אם לומר את האמת, קשה לי לייחס את העצלות בשיר לדברים שאינם קשורים באומנות. דרוש מצב רוח מיוחד לקימה מהמיטה ולהעברת כל הרעיונות אל הדף, אל הפועל, ועד אז אנחנו מנהלים משא ומתן עם עצמנו – עד כמה נהיה מוכנים לחשוף ומתי.

הבית האחרון (״Just close the door when you go out // don’t let the light reveal it all // that I’m wrapped inside my own // and only want to be alone") שלף אותי מהכיסא בחדר העבודה והכניס אותי היישר מתחת לעורה של אלטר, במקום בו הבדידות הכי כואבת אבל גם הכי רצויה. זה השלב האחרון, אותו אחד בו הגוף נכנע, המחברת והעט נמלאים באורך פלא בגיבובי מילים ורעיונות, דברים שנזרקו שם כך סתם. מחר העצלות תעזוב ואז נכתוב אותם כמו שצריך, אבל עד אז – אל תשכחו לסגור אחריכם את הדלת.

בשיר Once Again משהו בי זז, בעיקר בגלל הכעס והביקורת העצמית של אלטר כלפי עצמה וכנראה גם כלפי הסובבים אותה. זו אמנם גלויה כמו דירות במרכז תל אביב, אך גם נסתרת באותה המידה. אפילו במוזיקה המלווה את השיר אפשר לשמוע את הדפיקה החלולה המבשרת על התנגשותם של הראש והקרש למרגלות המיטה. כמו כדי להתריס מתווספות לטעויות החוזרות ונשנות גם שתי השורות האלו – "Once again i lost my head // put my heart up there instead", בין השורות היפות ביותר באלבום. הן מהדהדות בראש וחודרות ללב בעוצמה שלא עוזבת. קצת מנוגד להלך השורות, אבל זה כל הקסם.

אחריו מגיע Go Wild, שיר הנושא על שמו קרוי האלבום, המילים שלו שופכות הרבה אור על הבחירה של אלטר לקרוא לאלבום דווקא כך. הדמעות פה לא יורדות כך סתם על הלחיים, משאירות טעם של ים בפה, כי אם מתפרעות. לורקה כתב פעם "דמעותיכם, דמעות עיניים הן, רק דמעות עיניים, ואילו שלי מכפות הרגליים הן תבואנה, מן השורשים שלי, חמות יותר מדם". זה בדיוק מה ששומעים בשיר – כל התהיות והבדידות, מתנקזות לכדי התפרצות כנה ואמיתית של רגשות, של בכי מתפרץ חסר שליטה. אלטר דורשת שנהיה חלק מההתפרצות הזו, הן במילים הכנות והן בדימיון המוזקלי לשיר "Everybody's Gotta Learn Sometimes" של בק, כמו כדי לחדד שמה שהיא אומרת, זה בדיוק אבל בדיוק מה שעלינו ללמוד.

ההקשבה לאלבום נעשתה באוטובוס ואת השיר "What's on your mind" שמעתי אחרי שירדתי ממנו.  כשהתחיל השיר הייתי חייבת לעצור, התיישבתי על ספסל והפכתי לתופים. רדפתי אחרי עצמי בתת מודע ופתאום הכל התנקז לכדי דבר אחד – השיר הזה. הקצב של התופים גורם לך להרגיש כאילו מישהו מגיע, הבס הוא כמו דפיקה פתאומית בדלת, דפיקה חזקה כזאת ממישהי שלא שמעתי ממנה הרבה זמן. אחת כזו שפעם היינו קרובות ועכשיו, עכשיו הייתי רוצה שהכל יחזור לקדמותו ולהגיד לה ש"Keep on saying I'm the one you'll follow // keep on saying I'm the one you'll love // but i don't mind it's just too much to swallow"״.  אבל שתי השורות שתפסו אותי באמת, היו:

"Oh baby don't you know
it's darker before dawn"

קשה לי להסביר למה, אולי בגלל האמיתות של הדברים ואולי בגלל שהשורה הזו גורמת לי לחשוב על כל הערבים האלו של אלטר בפריז בהם היא רק עברה לשם ואיש עדיין לא הכיר אותה (כנרמז ב"People"). פתאום נוחתת ההבנה שהחשכה הזו היא לא רק חשכה של חוץ, כי אם גם חשכה של פנים.

אלטר יצרה אלבום שמושך לך את היד ומכניס אותך היישר לתוך ביתה ונפשה, אל המקומות הכי אישיים ולמי אכפת בכלל אם יש בגדים על המיטה או בלאגן במטבח. "Go Wild" הוא הבטחה שעכשיו כל הקלפים מונחים על השולחן ואנחנו רק צריכים להיכנס פנימה, להפוך אותם אחד אחד ולראות מה יקרה, כאשר סביר שמה שיקרה זו התפרצות כנה ובלתי נשלטת של שדים מן העבר ומן ההווה וכנראה שגם מן העתיד. האלבום הזה דורש את תשומת ליבכם המלאה, במקום האהוב מכל. בלי הסחות דעת, בלי אנשים אחרים, רק אתם והיא. לבד.

לרכישה והאזנה בבנדקאמפ – Go Wild

Roni Alter 2