סודהביט: "לא מרגישים אחריות, כן מרגישים את האתגר" - ראיון מיוחד לתשע"ד

סודהביט: "לא מרגישים אחריות, כן מרגישים את האתגר" – ראיון מיוחד לתשע"ד

באוגוסט 2012 התפרצה סודהביט לחיינו בסערה. "אבל חבל", סינגל הבכורה שלה, עשה רעש מוצדק מאוד והיה נראה שתשע"ג תתחיל עם פופ עברי מצויין. וזה קרה, במובן מסויים. סודהביט הופיעו, שחררו סינגלים, ויצרו עוד ועוד באזז, אבל משום מה נותר איזשהו מחסום. שנה אחרי, הם עדיין הבטחה ענקית שמחכה להתממש: להיות הרכב הפופ האלקטרוני הראשון שמצליח פה באמת. בשבוע שבו עדי אולמנסקי נכנסת לגלגל"צ, נראה שזה אפשרי. יותר מאפשרי – בלתי נמנע. עד אז, קהל הולך וגדל ימשיך להנות מאחת הלהקות המעניינות והמיוחדות שיש פה, שלא מפחדת לעשות פופ עברי אמיץ, כנה, חכם וקליט.

לכבוד תחילת תשע"ד, ערכנו ראיון עם אלון לוי, סולן סודהביט.

היי אלון, תודה על הראיון! שאלה ראשונה: בהתחלה הייתה תחושה שהעובדה ששלושתכם מוכרים ובעלי שם תורמת לכם מאוד (אייטמים במדורי רכילות סביב הופעות או סביב הכוכבים/ות שהשתתפו ב-"אבל חבל" ו-"הייתי בדוואין"), אבל איכשהו, עם הזמן, נראה שתפסתם בעייני התקשורת איזה משבצת של "שחקנים שמנסים לעשות מוזיקה". אתם חושבים שזה פוגע בכם או שזה בסדר, או שאולי בכלל אתם לא במשבצת כזאת?

"המחשבה על מה אומרים עלינו לא מעסיקה אותנו עד כדי כך. אנחנו משתדלים לתת את הפוקוס שלנו על המוזיקה שלנו, על העשייה והחברות. כל עוד אנחנו נהנים, מה זה משנה מה יגידו?"

לא פעם ולא פעמיים דיברתם על הרצון לחדור למיינסטרים. בחוגים מסוימים בארץ ובמיוחד בסצינת המוזיקה בת"א, מיינסטרים זאת פשוט מילה גסה. אתם מרגישים שיש התנשאות כלפיכם, אולי קנאה?

"מעולם לא הרגשנו שיש כלפינו התנשאות, אנחנו מקבלים המון כבוד והערכה ממוזיקאים אחרים ומהקהל – אינדי ומיינסטרים כאחד".

לצד הפנייה למיינסטרים שחררתם לאחרונה את "פורנו", שמלבד זה שהוא פרובוקטיבי וכיפי הוא גם אחד הסינגלים הכי טובים שיצאו השנה בישראל, לדעתי. בחרתם שלא לנסות בכלל לשחרר אותו לרדיו. למה?

"מראש בחרנו שלא לשחרר את 'פורנו' לרדיו, כי המילים לא היו עוברות את הצנזורה של הרדיו. בכל מקרה, מבחינתינו 'פורנו' הוא שיר שמי שמגלה, שזה בעיקר הקהל שבא להופעות, זוכה!"

פורנו מלווה בקליפ אינטרקטיבי יצירתי במיוחד. תוכלו לספר לנו קצת עליו ועל תהליך היצירה שלו?

"את הקליפ ל"פורנו" יצרו שירה הרן וטלי פלש המוכשרות, במסגרת פרוייקט הגמר שלהן בבצלאל, במחלקה לתקשורת חזותית. הקליפ קצר שבחים ואנחנו מאוד גאים בהן ובתוצאה".

הבאתם משהו שכמעט לא שומעים פה. אומנם אחרי שנים של יובש מתחיל להיות פופ עברי בישראל, אבל אין ספק שאתם כרגע הבולטים בתחום. אתם מרגישים שיש עליכם איזשהי אחריות?

"אנחנו לא מרגישים אחריות, אבל אנחנו כן מרגישים את האתגר. מבחינתינו, אנחנו רק בתחילת הדרך, יש לנו עוד הרבה רעיונות ופרוייקטים בקנה, כשהחזון שלנו עומד ברור מול עינינו – ליצור מוזיקה עברית שעוזרת למאזינים להיגמל מסבל. לא פשוט, אבל משתלם".

איך הייתם מסכמים את 2013 במוזיקה בישראל? הייתה שנה טובה, רעה, סבירה?

"2013 הייתה שנה מאוד מעניינת מבחינה מוזיקאלית בישראל. יש כל כך הרבה אמנים טובים, שירים מצויינים והפקות מעוררות השראה. שרק ימשיך ככה".

אשמח אם תבחרו סינגל אחד, אלבום אחד, וזמר/ת ישראלי/ת אחת, שעשו לכם את השנה.

"סינגל אחד שעשה לנו את השנה – 'Life Happens' – אסתר רדא.

אלבום אחד – נינט טייב – 'כל החיות ידעו'.

זמר ישראלי אחד – דודו טסה".

לסיכום, מה אתם מאחלים לעצמכם לרגל השנה החדשה?

"אנחנו מאחלים לעצמינו ולכל האנשים שנה של שפע, סיפוק ושלווה. שכולנו נדע להנות מהמוזיקה, המוזיקה יכולה לרפא כל כאב".