Son Lux בבארבי - ערב שכולו אינטימיות (הופעה)

Son Lux בבארבי – ערב שכולו אינטימיות (הופעה)

עוברי אורח שהיו מגיעים למועדון הבארבי אתמול בערב היו טועים לחשוב שנקלעו למעין טקס פגני או למפגש אקראי של חסידות ברסלב. הספיק מבט חטוף בקהל כדי להבחין בהנדות הראש, בעיניים העצומות, ברקיעות הקלות על הרצפה. מטיבי הלכת  לא היססו לרקוד כאחוזי דיבוק. היה משהו כמעט דתי בהופעה הזאת – שילוב של התעלות רוח וחיבור נדיר בין אמן לקהל, מהסוג שמעטים המוזיקאים שמגיעים אליו. את האינטימיות וההתרגשות היה ניתן להרגיש באוויר.

ואכן, אינטימיות היא שם נרדף לערב הזה. ערב שהתחיל במופע חימום מצוין של דנסקי, שבלווית נגה ארז המקסימה יצר חצי שעה של יופי טהור. ההופעה הזאת הייתה אמורה להכין את הקרקע לקראת ההופעה המרכזית, אבל הרגישה כל כך שלמה ברשות עצמה, עם השקט הרועם והמילים שנוגעות ורקדן בחליפה (ארתור אסטמן) שכמו יצא מתוך חלום. חדי האבחנה יכלו לשים לב למתופף של סאן לאקס שעמד בשקט בקהל וצפה. מאחוריי עמדו שלושה שידעו את כל המילים בעל פה ולא היססו לשיר, מעין להקת ליווי מאולתרת. קסם החל להיווצר בבארבי.

ואז הוא עולה לבמה. יש משהו בסאן לאקס שתופס אותך משמיעה ראשונה. אצל רובנו זאת הייתה התאהבות מידית, ובאהבה כמו באהבה, רובנו יכולים להצביע על הרגע או השיר הספציפיים שעשו, ועדיין עושים לנו משהו בלב. הוא פותח בAlternate World, שיר שמצליח בדרך מסוימת לגעת בכולם. ראיין לוט לא שמע על התנעה – הביצוע הראשון מופתי וגדול מהחיים, נותן לנו איזשהו מושג למה שעומד להגיע בהמשך. כאן צריך לציין את המתופף והגיטריסט שליוו את לוט, שכל מחמאה רק תעשה להם עוול. שני מוזיקאים בחסד, נגני-על, שהפכו לערב אחד את האמן היחיד הזה לטריו של שלושה מופלאים.

אחר כך מגיעים No Crimes, שמטריף את הקהל, וEasy, שמכניס אותו למוד מדיטטיבי, כזה שרק הרגליים הרועדות והראשים שמתנועעים בשקט מעידים על ההתרגשות העצומה שפוקדת אותו. החשש הגדול שלי היה שסאן לאקס לא יצליח להעביר את העיבודים המטורפים ואת העצמה של האלבום להופעה חיה. זה נראה לי כמעט בלתי אפשרי, במיוחד כשמדובר בהופעה של שלושה נגנים. החשש הזה נעלם ברגע שהערב התחיל. אין לי שמץ של מושג איך הם הצליחו לעשות את זה, ראפיק בהאטיה על הגיטרה ואיאן צ'אנג על התופים, אבל חלק גדול מהשירים נשמע אפילו טוב יותר מבאלבום. עיבודים מופלאים, בחירת שירים חכמה, סולואים מכשפים, משפטים משיר אחד שמופיעים באמצע שיר אחר. לא היה ביצוע מאכזב.

 

הם ממשיכים לWither ו-Betray מתוך אלבום הבכורה, ומשם לRansom מהאלבום האחרון. לוט לא הרבה במילים במהלך הערב, מלבד הבעת תודה קצרה אחרי שיר או שניים, והיה ברור לכולנו שגם אין צורך. שנאהב אותו גם בלי שיאמר לנו שהיינו נהדרים, או שיגיד שהוא שמח להיות כאן. אין צורך כי הרגשנו שגם הוא אוהב אותנו.  אבל אחרי Ransom הוא מדבר, וכשזאת שעומדת לפניי צועקת לו "תישאר יותר!" הוא מחליט בספונטניות לנגן את Stay. אחרי Claws הוא מודיע שנשארו עוד שני שירים אחרונים, אבל ברור לנו שלא ניתן לו ללכת כל כך מהר. שני השירים הבאים הם Pyre ו-Lost It To Trying, שניים מהשירים הכי יפים באלבום האחרון. Pyre הוא מעין הקדמה יפהפייה לנס שהולך להגיע בשיר השני. Lost It הוא השיר שחיכיתי לו כל הערב, מסוקרנת מאיך הקהל יגיב. ואלוהים, איך הוא הגיב. הרגליים כבר ניתקו מהרצפה, החיוכים לא ירדו מהפנים. אם כל השירים הקודמים היו מנטרות, השיר הזה היה תפילה.

 

מחיאות הכפיים היו כל כך חזקות שלא נשאר להם אלא לעלות להדרן. הם מבצעים את Plan the Escape ולי ברור שאין סיכוי שהערב הזה ייגמר בלי שיר הסיום של האלבום האחרון, כי חייבים להרגיע אותנו איכשהו. ואכן, בהדרן השני סאן לאקס עולה לבד לבצע את Lanterns Lit, אותו הוא מתאר לקהל כ"שיר ערש". שקט שכזה לא נשמע מתחילת הערב.

היה משהו מיוחד בהופעה הזאת. מן תחושה שכל אחד הגיע בשביל עצמו, בשביל לשמוע את המילים והשירים הכל כך יפים של סאן לאקס, אלה שמלווים אותנו במשך כל כך הרבה זמן. לא משנה אם היית חלק מזוג או מקבוצה, הצלחת להתאים את השירים הללו לחוויה הפרטית שלך. אבל בין כל היחידניות הזאת הייתה גם תחושה שאנחנו חלק ממשהו גדול הרבה יותר. שזה לא אנחנו (הקהל) והם (הנגנים) ולא אני לעומת זה שעומד על ידי, אלא שכולנו חולקים את אותם רגעים של אושר ושל עצב, של שמחה ושל שברון לב, ושלכולנו יש פסקול זהה בדיוק לאותם רגעים.

לפנות בוקר ואני לא מצליחה להירדם מרוב התרגשות, מה שאומר ששיר הערש לא עבד עלי. כל השאר כן. לא מזמן תיארתי את סאן לאקס בתור טיפה בגשם ההופעות שהגיעו לכאן. אני רוצה לתקן את עצמי. אתמול סאן לאקס לא היה טיפה בגשם – הוא היה הגשם. ובשנת בצורת כמו זאת, כשכבר תחילת פברואר והחורף פשוט מסרב להגיע, אין מילים לתאר כמה הגשם הזה היה מבורך. כמה טוב היה לחכות. (צילום עליון: ערן גלובוס; צילום תחתון: יער בנבנשתי)

Son Lux-2426-Yaar