הרזידנטס - כמעט 50 שנה של מסתורין

הרזידנטס – כמעט 50 שנה של מסתורין

לפני כשנה פתחנו קבוצה בפייסבוק, ״תביאו את הרזידנטס לישראל״, מכיוון שלהקת הרזידנטס פתחה בסיבוב הופעות באירופה המסתיים באתונה שביוון. בגלל הקרבה הגיאוגרפית קיווינו לשכנע את מי שצריך שיש קהל שרוצה לראות את ההופעה של הרזידנטס בישראל. כל מי שראה הופעה של הרזידנטס יודע איזה שואו מדהים הם נותנים, הרבה מעבר להופעת רוק מוזיקלית – מדובר בתופעה אמנותית מוזיקלית, תיאטרלית וחזותית.

והינה זה קורה – הרזידנטס בישראל.

הרזידנטס נחשבת לאחת הלהקות המשפיעות ביותר משנות השישים. הם ללא ספק אחד ההרכבים החריגים בתולדות הרוק, ואחת התעלומות הגדולות של עולם המוסיקה בארבעים השנים האחרונות – חברי הלהקה מעולם לא הזדהו בשמותיהם האמתיים ולא חשפו את פניהם בפומבי. הם מעולם לא התראיינו וכל הקשר שלהם עם התקשורת נעשה דרך הדוברים הרשמיים של הלהקה, Cryptic Corporation. כשהם כן מופיעים (באופן נדיר) בציבור, סימן ההיכר שלהם הוא תחפושות הכוללות חליפות טוקסידו, כובעי צילינדר ומסיכות בצורת גלגלי עיניים ענקיים.

הרזידנטס נפגשו בלואיזיאנה ב-1966, ועברו יחד לסן-פרנסיסקו בתחילת שנות ה-70. כבר אז היו הרזידנטס להקה יוצאת דופן מבחינה מוסיקלית ותדמיתית. המוסיקה המוקדמת של הרזידנטס הייתה תערובת אוונגרדית וקשה לאוזן של רוק פרימיטיבי, ג'אז אטונלי, רעשי רקע אלקטרוניים ושירה מאנפפת וצורמנית. הלהקה, שנדחתה על ידי כל חברות התקליטים אליהם פנתה, הקימה ב-1972 את Ralph Records חברת תקליטים עצמאית משלה, והוציאה את הסינגל הראשון Santa Dog.

במהלך השנים Ralph Records החתימו אומנים נוספים כגון: Tuxedomoon ,Yellow ,Snakefinger ,Fred Frith ,Chrome ,Art Bears ועוד.

הרזידנטס שחררו מעל 70 אלבומים, סרטים קצרים, שלושה פרויקטים של CD-ROM, תקליטורי DVD, פסקולים לסרטים וסדרות והופעות נושא רבות בעולם. עד היום מציגים את הקליפים של הרזידנטס במומה (Museum of Modern Art) בניו יורק.

לסיכום חגיגות 40 שנה לרזידנטס מתחיל החלק השלישי בטרילוגיית האוסף שלהם – Shadowland .Shadowland יתמקד בחיים בכיוון ההפוך. כמו בחלקים 1 ו -2 של הטרילוגיה, חלק 3 יכלול גם מוסיקה מהקטלוג הנרחב של הרזידנטס וביניהם קטעי וידאו קצרים על לידה, לידה מחדש, גלגול נשמות וחווית קרובות למוות.

הרזידנטס יופיעו בבארבי בתל אביב ב-8 למאי. על הבאתם אחראים נרנג'ה, שהביאו השבוע את פיט דוהרטי ולאחרונה גם את אוף מונטריאול, קאלטס, אמנדה פאלמר ועוד. כרטיסים אפשר לרכוש כאן.