סיכומי שנה, Y U Do Dis?

סיכומי שנה, Y U Do Dis?

יש שלושה סיכומים שבאמת חיכיתי להם השנה. עונג שבת, רדיו הקצה וPitchfork. שלושתם רידר'ז פול, וזה בעיקר אומר שהרבה יותר מעניין אותי מה אנשים אחרים שומעים ואוהבים מאשר חבורת מבקרי מוזיקה, מכובדת ככל שתהיה.

באף אחד מהם עוד לא הספקתי להתעמק. לקצה האזנתי לפחות 5 שעות אומנם, אבל לא לכולן (שאוט-אאוט למי שכן. שריקי, אני מדבר עלייך). גם בפיצ'פורק וגם בעונג עוד לא שמעתי את כל מה שלא שמעתי עד כה (ויש כאלה), לא קראתי את כל התיאורים. אבל שניהם תסכלו אותי נורא.

נתחיל עם נתון מעניין – חמשת המקומות הראשונים במצעדים של הקצה ושל עונג שבת זהים. קופי פייסט. הדבר הראשון שחשבתי זה שזה מצחיק, השני שזה משמח והשלישי הוא שזה קצת מדאיג. האם הקהלים של עונג שבת והקצה זהים? בתור אחד שאוהב ונהנה משני המוסדות האלה (והם לגמרי כאלה בעייני) ביום יום, אני רוצה לקוות שהם לא ושיש יותר מגוון. גם אחרי חמשת המקומות הראשונים יש הרבה דימיון. כמובן שהוא לא תלוש מהאוויר – את מרבית האלבומים שכיבבו במקומות האלה אפשר לראות גם בהרבה רשימות אחרות. אבל הדיוק, על הקשקש, הוא המעניין.

והוא גם משגע אותי.

Really You Guys

במבול האלבומים הנהדר שיצא השנה, אלה שני האלבומים שבחרתם? ריפלקטור במקום הראשון וAM במקום השני?

אלה?

זה לא שיש לי בעיה עם אף אחד מהם. להפך. לארקטיק מאנקיז יש כמה שירים מבריקים באלבום שלהם (גם יעל מסכימה) וריפלקטור מצליח להיות מרתק ומסחרר, ומי יודע, אולי עוד נדבר עליו כיצירת מופת. בשנה אחרת, סביר שזה היה נראה לי אך הגיוני ומתאים. אבל יצאו השנה דברים כל-כך טובים וקוראי העונג/מאזיני הקצה דירגו גם אותם. רק בהתבוננות על חמשת המקומות הראשונים יש את הנשיונל וקניה ווסט עם [עוד] אלבומי ענק לרצפים שלהם, ג'יימס בלייק באלבום שגורם לראשון שלו להחוויר (גיאחה כתב על זה מדויק כל-כך בסיכום השנה), דאפט פאנק שעשו השנה צעד קטן להם, צעד ענק למוזיקה האלקטרונית. וזה רק בהתבוננות על החמישייה. יש עוד כל-כך הרבה דברים נהדרים בתוך הרשימות ומחוצה להן.

והאמת שאולי זה טוב שעפתם ככה על האלבומים האלה (שלישי ותשיעי בהתאמה בפיצ'פורק) כי זה מכריח אותי לעשות איתם עד סיבוב. להבין למה, פור גאד סייק, האדרתם אותם ככה, בעקביות, מעל הכל. אולי אגלה אותם מחדש. אולי לא. נראה לי שבכל מקרה אני צריך לנסות.

כך או כך השארתם אותי עם המון חומר למחשבה. תודה על סגירה נהדרת ל-2013.

יאללה, נתראה בשנה הבאה. יוצאים לחגוג.

ערן.