יעל איזנברג - פרויקט היוצרים המבטיחים, עצמאות 2013

יעל איזנברג – פרויקט היוצרים המבטיחים, עצמאות 2013

איפה מתחילים כשמדברים על יעל איזנברג. שחקנית שהבליחה לרגע למסך (ב"אלופה" של הוט), זמרת שנמצאת בסביבה כבר כמה שנים, צוברת עוד קהל והערכה, ואולי פשוט יעל. בלי מסכות, בלי משחקים. פשוט היא.

הקול שלה תפס אותי עוד ב"התמכרתי" שהוציאה ב-2010. וכן, התמכרתי. היה משהו בקליפ הזה, שגרם לי לרצות לראות לראות שוב. ושוב. ושוב. להאזין לאיזנברג, רק עוד פעם אחרונה ודי.

 

כשהתחלתי לחשוב על רשימת המבטיחים, איזנברג לא הייתה לי בראש, מודה ומתוודה. אליה הגעתי רק מאוחר יותר, באחד מאינסוף הרגעים על הרשימה, על הסדר, על האומנים. דיברתי על זה עם חברה והיא שאלה "מה עם יעל איזנברג?". לקח לי רגע לזהות את השם – חיפשתי, והגעתי, כמה מפתיע, להתמכרתי. פתאום הכל חזר. נזכרתי ששמעתי על הופעה שלה ממש לאחרונה ב"שפגאט לייב". גיליתי שהיא מופיעה, ועושה, ויוצרת.

ידעתי שבחרתי נכון אחרי שגיליתי את "יום אחד" שלה, הכלכך יפה. היא שרה שם "השאלות שלי מסודרות על פי מידת החרדה שהן מעוררות אצלי // השאלות שלי מסודרות על פי מידת החרטה שהן מעוררות אצלי". יש בה משהו כזה, באיזנברג. הכנות והפשטות שהיא משדרת, במשהו ללא פשרות, אבל גם לא חד מידי. "שירים שפוצעים אותך ברוך", אני קורא לזה. יעל פוצעת אותי בדיוק ככה, בעדינות. יום אחד? יום אחד כולם יכירו את יעל איזנברג.

היי יעל, שבת שלום! קודם כל, איך תחגגי את יום העצמאות?

"אשן עד מאוחר ואנסה לשכנע את החברים שלי להרים איתי על האש צמחוני לגמרי."

מה התוכניות שלך לתקופה הקרובה?

"לבשל לנקות לעשות כלים לרכוש תקליטים להכין עוגיות ולעשות הופעות מצפון עד דרום הארץ."

אם היית יכולה לבחור יוצר ישראלי אחד להכניס לרשימה, במי היית בוחרת?

דור הייטנר. הבחור הזה מאוד יקר לליבי (אנחנו מנגנים כשנה יחד). יש לו שירים מופלאים שמרגשים אותי בטירוף. לפעמים הוא מנגן לי שיר חדש ואני מרגישה שעשו עליי קסם. הוא פלא אמיתי מעורר השראה."

איזה שיר קיים הכי היית רוצה לכתוב?

"המ, יש כמה כאלה :). מבחינתי מדובר בשירי זהב. אלה שירים שמרגשים אותי מאוד וההתאהבות שלי בהם מזכירה לי התאהבות סוערת באדם. הרגש עוצמתי ועלול לשתק, אבל עשוי גם להפעיל. אחד חשוב במיוחד הוא 'כל יום' של אפרת בן צור. זו אחת התחושות שאני הכי אוהבת להרגיש – להאזין לשיר ולקלוט שהוא דייר עתיק בלב ועכשיו התעורר. ואז אני רוצה נורא להעיר אותו שוב. מהתחלה. אולי המשמעות של זה היא לרצות לכתוב אותו. ליצור אותו עוד פעם, אצלי. כל צליל, ניגון, רחש והברה בשיר נספגים במלואם ופשוט נשארים ערים. זה מה שקרה לי עם 'כל יום'. הוא חולל אצלי משהו גדול, ונשאר. לעיתים אני מרגישה אותו זורם ומזרים בתדרים מסוימים כשאני שרה, וכותבת. לפעמים באמצע הופעה. זו תחושת קירבה הדוקה מאוד אל סוד השיר ואל כל מה שנעשה בו. בעיני הנקודות שעליהן הוא לוחץ מדויקות, חשובות, ונמצאות בעומקו של רגש חזק ביצירה. ובחיים."

לסיכום, ביום העצמאות הבא, בעוד שנה – איפה תהיי, כמוזיקאית?

"שנה הבאה, ביום הזה? חוגגת עצמאות. נמצאת באולפן עם אנשים יקרים ושטיח ונרות ועומדת להקליט שירה. לאלבום ה- 1. שלי."

יעל איזנברג