זאב טנא - התקווה 2.0

זאב טנא – התקווה 2.0

זאב טנא הוא אחד המוזיקאים החשובים של האינדי הישראלי. הנה, אמרתי את מה שלא נאמר עדיין מספיק, וחבל שכך. במשך עשרה אלבומים הוא יוצר רוק חשוף, אישי אך חברתי, בהומור רב וכנות מדהימה. החודש יחגוג אלבום המופת שלו, ״חתול שחור״, חצי יובל ליציאתו ולרגל המאורע טנא יופיע בבארבי באחת מההופעות המצופות ועמוסות הכישרון שנראו פה לאחרונה – הוא יארח על במה אחת את תערבות אסקוט (ירמי קפלן, ג'נגו, אסף אמדורסקי) באיחוד נדיר, אושיק לוי וסגול 59, עמיר לב, איה כורם, אביב גדג', יהוא ירון, קוואמי, שאנן סטריט, רוני סומק, הילה רוח, חיה מילר, תמיר קליסקי (אתניקס), שמיל פרנקל, אודי שרבני, מאי לביא, ערן זילברברג וארז שוויצר. פאק.

אם כל זה לא מספיק, עכשיו הוא משחרר סינגל חדש, ״התקווה 2.0״, שכרגיל לא עושה הנחות לאף אחד – גם לא למדינה או להמנון הלאומי. מדובר בהמנון רוק מהסוג הכי לא אצטדיוני שאפשר, שמצליח להיות תחינה אישית לעתיד טוב יותר ושיר מחאה בו זמנית.

תפסנו אותו לשיחה קצרה לרגל השיר וההופעה.

היי זאב. תודה על זמנך. הוצאת עכשיו שיר חדש, ״התקווה 2.0״. אתה לא חושש שבלב התקופה הסוערת הזאת השיר יעלם מתחת לענני המלחמה?

״חושש גם חושש. קשה להתחרות עם תותחים, אבל עובד על מסה קריטית.״

החודש תציין 25 שנה ל״חתול שחור״, אלבומך המיתולוגי. במבט לאחור, אתה יודע להסביר את מעמד הקאלט לו הוא זכה עם השנים?

״לעניות דעתי, היה בו קורטוב של כנות וישירות שהיה חסר מאד בחומרים שראו אז אור. בנוסף היו בו רמות ביצוע מוזיקלי ושחרור שלא נס ליחם גם היום.״

אתה אחד מהאבות המייסדים של הזרם העצמאי בארץ. אתה חושב שהסצינה הזאת טובה ומעניינת היום כפי שהייתה בעבר?

״בהחלט. במידה רבה, היא אף פוריה יותר, בעיקר הודות לעובדה שחשיפת חומרים לקהל הרחב היא הרבה יותר פשוטה כיום״

לסיום, במופע שלך בבארבי תארח רשימת אמנים מכובדת בצורה יוצאת דופן, שכוללת כמה מהאמנים הישראלים הטובים ביותר שפועלים היום. למה בחרת דווקא באמנים האלה? למה אפשר לצפות במופע?

״רוב רובם של המשתתפים במופע פגשו את האלבום בדרך זו או אחרת לאורך חייהם המוזיקליים ונשרטו על ידי החתול. אפשר לצפות לביצועים יחודיים של אורחים לשירי האלבום ״חתול שחור״ – כך למשל ״איה״ בביצוע תערבות אסקוט, ״החיים הם בית ספר״ בביצוע קוואמי. יבוצעו גם שירים מאלבומים אחרים מתוך עשרת האלבומים שלי – איה כורם תבצע את  "תחת חול רך", שאנן סטריט את "הכל במקום", אושיק לוי וסגול 59 את ״איפה טעינו״ ועוד הפתעות רבות. בנוסף כמובן לביצועים מתוך "חתול שחור״, עם ההרכב המקורי. חוץ מזה רוני סומק יקריא משהו מתוך הספר "זיכרון קצר" ואת כל הערב החגיגי הזה ינחה הסופר אודי שרבני.״

זאב טנא יחגוג 25 שנה לחתול שחור ב22.7 בבארבי. איוונט כאן. האזינו למטה ל״התקווה 2.0״.