טליה ברנדמן - שובי (בכורה)

טליה ברנדמן – שובי (בכורה)

על טליה ברנדמן אני שומע כבר תקופה. מילה שם, לינק שם. סינגל הבכורה שלה ("בדמות שונה") הדהד כהבטחה לקול חדש בסצינת הזמרות הישראלית הצפופה מידי. נדמה לי שמלבד הפריצה של אסתר רדא לתודעה (ויש שיגידו שגם מימוש הקריירה המוזיקלית של מארינה מקסימיליאן), לא הכרנו לאחרונה קולות נשיים משמעותיים חדשים, בטח לא כאלה שהקהל הרחב מזהה. ברנדמן, עם טקסטים קליטים והפקה שעוטפת אותה מצויין (בחסות אלי סורני), עוד עשויה להתגלות כקול כזה.

מה שכן, זה כנראה יצטרך לחכות – בזמנה הלא פנוי ברנדמן היא חוקרת מוח, וממש בקרוב היא תטוס לאיטליה עבור הפוסט-דוקטורט שלה. כדי להיפרד כמו שצריך, היא משחררת עכשיו את "שובי", סינגל שלישי מאלבום הבכורה שלה "מתוך סופה". ב"שובי" היא משתפת פעולה עם אחותה המאומצת, רעות עין גיל. התוצאה נעימה לעין אבל בהאזנה שנייה ושלישית ניכר שבהחלט יש בה יותר מכך.

— — —

היי טליה, כיף לארח אותך. בתור התחלה – הוצאת ממש עכשיו אלבום. איך התחושות?

מרגש, ואפילו קצת סוריאליסטי. נקודת המפנה מבחינתי לא הייתה סיום הקלטות האלבום, אלא התחלת העבודה עליו – ההחלטה לממש את החלום, על כל הקשיים והסיכונים הכרוכים בו. צעד משמעותי בכיוון היה הפגישה הראשונה שלי עם משה לוי לפני שנתיים, שם סוף סוף הרגשתי שזה יכול לקרות. דרך משה הגעתי לאלי סורני, המפיק המוזיקלי של האלבום, ומשה המשיך ללוות אותנו כמנהל אמנותי לאורך כל הדרך. שנתיים של עבודה מאומצת והנה עכשיו החלום התגשם, זו תחושה מיוחדת ונהדרת.

את בכלל חוקרת מוח. מה פתאום מוזיקה?

המוזיקה הייתה שם הרבה לפני המחקר. אני מנגנת מגיל 8 והתחלתי לכתוב שירים ולהופיע בהרכבי רוק כבר כנערה. ידוע שקשה מאד להקים קריירה רק סביב מוזיקה, ולכן אחרי הצבא החלטתי ללמוד תחום נוסף שמאד סיקרן אותי – חקר המוח. נשאבתי פנימה לתוך העולם הזה ועכשיו אני מסיימת דוקטורט. למרות זאת, המוזיקה מעולם לא עזבה אותי. לא נראה לי שזו אפילו בחירה. המוזיקה כנראה תישאר איתי לתמיד – וטוב שכך. התוצאה היא שאני מתנהלת בכמה מסלולים מקבילים, בין המוזיקה, מדעי המוח, ובשנים האחרונות גם זוגיות ואמהות.

בתקופה האחרונה אנחנו רואים דור צעיר ומבטיח של יוצרות ישראליות. מה הדבר המיוחד שאת מביאה אל תוך הסצנה הזאת?

בלי ספק, אני נמצאת בחברה טובה. אני שומעת יותר ויותר יוצרות ישראליות שעושות מוזיקה מצוינת. את המוזיקה שלי הייתי מגדירה רוק-לירי עברי. יש בזה מהרוח של המוזיקה העברית, ומצד שני גם מהעוצמה של הרוק הקלאסי והפרוגרסיבי עליהם גדלתי. השילוב שנוצר מביא סאונד חדש, צלול אך עוצמתי. העיבודים באלבום שמים במרכז את הטקסטים, אשר לוכדים רגעים אישיים שלי אך מייצגים בעצם חוויה רגשית אנושית שאפשר להתחבר אליה גם מבחוץ.

את עוזבת עכשיו לחו״ל לתקופה. כשתחזרי – יש תוכניות לאלבום חדש?

אלבום שני יגיע, אבל קשה לי לומר מתי זה יקרה. נכון לעכשיו אני עדיין מרגישה נפשית ורגשית בתוך האלבום הנוכחי. אני מאמינה שהנסיעה תביא איתה תקופה חדשה של התכנסות וכתיבה חדשה, ואז אוכל להתחיל להרגיש לאן הולך האלבום הבא.

לסיום –  איזה אלבום ישראלי שיצא השנה את לוקחת איתך לחו״ל, פיזית או נפשית?

בשבועות האחרונים אני מקשיבה לאלבום החדש של שלמה גרוניך "אחרי הכל". זה אלבום נפלא ומפתיע בעיני, כי הוא מצליח לשמר את המהות והאיכות הקלאסית של גרוניך, אבל גם להביא סאונד עדכני וגרוב צעיר.

— — —

לכו לראות את ברנדמן מחר ברוטשילד 12 (איוונט) וצפו כאן בקליפ ל"שובי" בבכורה. (בימוי וצילום הקליפ: עדי עובדיה; צילום סטילס: גידי מאיר מוריס)