כמעט מתווכים - ראיון עם Real Estate

כמעט מתווכים – ראיון עם Real Estate

מטפורית, Real Estate הם כמו בית קרקע מקסים ולא משופץ בפרבר שקט ליד העיר הגדולה. גרעין להקת האינדי-צ'יל-רוק האמריקאית מורכב מחברי הילדות אלכס בליקר, מרטין קורטני ומאט מודניל. בהתאם לכך שחברי הלהקה הם חברי ילדות שדבקו יחדיו, כך גם הסאונד של Real Estate נותר אחיד, אם כי השתכלל במהלך השנים. כפי שניתן לשמוע באלבומים כמו Atlas מ-2014, הלהקה מייצרת מוזיקת רוק איכותית עם דגש בלתי מתנצל על סאונד גיטרה נוסטלגי. בעידן שלנו, סאונד כזה הפך למצרך נדיר. לקראת ההופעה הקרבה שלהם בארץ, שוחחתי עם אלכס בליקר מהלהקה, שיחת לילה מרתקת ונעימה.

איך אתם מרגישים לקראת ההופעה בתל אביב? האם חלק מחברי הלהקה ביקרו בישראל?

"אף אחד מאיתנו לא היה אצלכם לפני כן. זאת תהיה הפעם הראשונה. אני יהודי! אני חבר הלהקה היהודי היחיד. תמיד רציתי לבוא ואני ממש מתרגש לבקר. יהיו לנו שני לילות בישראל. בדרך כלל יוצא לנו להיות במקום ללילה אחד, אז אנחנו באים יום לפני ונהיה שם שניים, אולי שלושה לילות שזה קול. זה זמן ארוך בשבילנו, אבל לא מספיק לביקור במקום שכל כך רחוק. בזמננו הפנוי נתמקד רק בתל אביב וננסה לקרוע את העיר ולמצות אותה".

ההאזנה ל-Real Estate היא חוויה מאד מרגיעה, כזאת שנותנת מעין תחושת קבלה של הדברים העצובים בחיים. זו החלטה מודעת ליצור את המוד הספציפי הזה?

"כן. אני חושב שזו לא בהכרח החלטה מודעת, אבל המוזיקה שלנו תוארה כנוסטלגית בעבר או ככזו המשקיפה לאחור על העבר. אני חושב שזה שילוב מורכב של רגשות של אושר ושמחה ובו זמנית חלוקת כבוד למה שכבר קרה. יש שם גם איזשהו מתח ועצבות כי מה שהיה בא אל סופו. מה שאמרת לגמרי מסביר את זה. זה איזון בין הרגשות האלו ויש קצת מלנכוליה ב-Real Estate שאנשים לא ממש מדברים עליה אך היא שם".

בנימה זו, מרטין (קורטני) אמר שהוא מאד הושפע מהפיקסיז, באופן שבו הם יצרו שירים עצובים בתוך מוזיקה שמחה. הוא גם הזכיר את השפעת אליוט סמית'.

"לגמרי. מרטין מעריץ ענק של אליוט סמית'. למרות שהשירים של אליוט סמית' עצובים יותר פי מיליון ממה ששירי Real Estate אי פעם יהיו. אבל כן, אלו שתי השפעות מאד גדולות על הסגנון שלנו כלהקה באופן קולקטיבי, במיוחד כשהינו צעירים יותר".

חיפשתי המון בגוגל ופשוט לא מצאתי מה מקור השם שלכם. ההשערה שלי היא שניסיתם להיות מתווכים וכשזה לא עבד, פניתם למוזיקה כקריירה אלטרנטיבית אך השארתם את שם המקצוע.

"תודה שגיגלת וניסית! זה סיפור מצחיק. מה שקרה זה שמייסדי הלהקה מרטין מאט ואני, גדלנו באותה עיירה בניו ג'רזי וניגנו כל הזמן. כולנו נסענו ללמוד בקולג'ים וכשסיימנו את הלימודים, לא היה לנו מושג מה אנחנו הולכים לעשות עם החיים שלנו. זו הייתה תקופה מפחידה, שאין לך מושג מה אתה הולך לעשות אחרי שהיית בבתי ספר כל כך הרבה זמן. להורים של מרטין יש חברת תיווך. היינו מבלים בבית של ההורים של מרטין והם היו אומרים שהם יעסיקו אותנו ושלא נדאג. משם התחלנו לצחוק על מה אם כולנו נהפוך למתווכים ותהיה לנו להקה מהצד ונקרא לה Real Estate. אז זה פשוט התחיל כבדיחה. כשבאמת ייסדנו את הלהקה והגיע הזמן לקרוא לה בשם כלשהו, זו הייתה בחירה קולית בעינינו. למען האמת, מרטין גם הוציא רשיון והוא מתווך מורשה".

בלי לחץ אבל תשמע, אנחנו מחכים כבר שנתיים לעוד אלבום. מה התכנונים לעתיד?

"אנחנו מקווים שאלבום חדש יצא בתחילת השנה הבאה. זה אומר שנקליט אותו ממש בקרוב, הקיץ הזה למעשה. השירים ברובם כבר כתובים. אנחנו עובדים ונפגשים וזה בהחלט בתהליך. אני מאד רוצה שנשחרר שירים מהאלבום עוד לפני שנוציא אותו. אני גם נותן את המילה שלי, שאנחנו ננגן מוזיקה חדשה שעוד לא שוחררה מהאלבום החדש בישראל."

הסאונד שלכם אחיד בצורה ראויה להערצה, החומרים החדשים יהיו באותו הוייב?

"המוזיקה תהיה דומה אך יהיו שינויים. זה לא יהיה רדיקאלי, אנחנו לא ננגן ראפ. אבל השינויים בהחלט יהיו מובחנים. מעבר לזה אני לא יכול לגלות, אני אפסיק לדבר על הנושא בכוונה עכשיו, תצטרכו לחכות ולשמוע".

מעבר ל-Real Estate, אתה עסוק גם עם הלהקה שלך, Alex Bleeker and the Freaks. באיזה אופן הקמת להקה נוספת משלך, בה אתה הסולן והחבר הדומיננטי, משלימה אותך כמוזיקאי?

"דרך אגב, השם של הלהקה שלי נבחר בגלל סיפור מצחיק והוא במקור מתחרז. היו קוראים לי כבדיחה Alex Freaker במקום Alex Bleeker. יש המון מוזיקה שאני אוהב ואני כותב בצורה אורגנית. אני לא יודע לכתוב שירים בסגנונות שונים, אני פשוט עושה את הקטע שלי. Real Estate מאד ממוקדת בדרכה ואמנם אני לפעמים כותב ללהקה, מרטין הוא הכותב הראשי. יש הרבה שירים שאני כותב שמתאימים יותר לפרוייקט אחר. הלהקה שלי מספקת את הצורך הטבעי והאינסטנקטיבי שלי ליצור מוזיקה מסוג אחר. בניגוד להתחלה הלא מוגדרת שלה בהתחלה, The Freaks היא ממש להקה בזכות עצמה כבר, עם חמישה חברים. בעבר הלהקה הייתה אני ומשתתפים מתחלפים, אבל עכשיו כבר חברי להקה אחרים אפילו כותבים שירים. אילולא The Freaks הייתי מנסה לדחוף יותר מהשירים שלי ואני חושב שקיומה תורם לשלום בית ב-Real Estate. הייתי מת להגיע גם עם Alex Bleeker and the Freaks לישראל".

איזה סגנון אמנותי או ויזואלי משקף לדעתך את הזהות הייחודית והאסתטיקה של Real Estate?

"זאת שאלה ממש טובה. אני יכול לומר שיש לנו חוש אסתטי מאד חזק. אנחנו לוקחים את בחירת הקאברים של האלבומים והדימויים שמקושרים אלינו מאד ברצינות. אנחנו עובדים על זה מאד קשה ולוקח לנו נצח להגיע להחלטה. לאמן דן גרהם יש אסתטיקה של שנות השבעים שכולנו אוהבים ועבודותיו קשורות לעולם המוזיקה. הוא יצר את תמונת הקאבר ל-Days ותמיד הערצתי את עבודותיו. השתמשנו בצילום שלו לתקליט אבל הוא יוצר עבודות מדהימות בהרבה מדיומים כמו וידיאו ויצירות גדולות מזכוכית. חוץ מזה, יש חיבור עם האמנות הגרפית של תקופת הבאוהוס, אבל אני לגמרי שולף את זה בספונטניות כי זה משהו שלא דיברנו עליו. בכל מקרה, האסתטיקה מאד חשובה לנו".

יש עוד משהו שתרצה להעביר לקוראים שלנו?

"פשוט שאנחנו סופר מתרגשים לבוא בפעם הראשונה לישראל ולנגן בה. חוץ מזה, שאנחנו ננגן מוזיקה חדשה ואני מקווה שאנשים יהיו יגיבו טוב אליה. בואו להגיד שלום ותקחו אותנו לאכול פלאפל טוב איפשהו, כי חוץ מלהופיע זה בעצם הדבר מספר אחד שאני רוצה לעשות בישראל".

— — —

Real Estate יופיעו בארבי בתל אביב ב-25 למאי. כרטיסים כאן.