חמש ההופעות באינדינגב 2014 שבאמת אסור לכם לפספס

חמש ההופעות באינדינגב 2014 שבאמת אסור לכם לפספס

בסוף החודש יתרחש, זאת השנה השמינית, פסטיבל אינדינגב. האירוע במצפה גבולות, שהפך מזמן לסמל ומכתיב תרבות, הוא ללא ספק הבמה החשובה ביותר לאמנים אלטרנטיבים ועצמאיים בישראל. ככזה, רבים מנסים להשתתף בו. בשנים האחרונות הפסטיבל מנסה להגיע לכיוונים שונים ולצד האינדי אליו התרגלנו נוגע גם במיינסטרים האיכותי, עם הופעות של אמנים כמו אביתר בנאי (שנתן הופעה מזעזעת, אגב) בשנה שעברה וברי סחרוף השנה. האינדינגב מחפש את דרכו ועל הדרך מספק לנו הופעות מעולות באמת. אז לצד עשר ההמלצות של ילי, הנה חמש ההמלצות האישיות שלי לאמנים שבאמת, אבל באמת, לא כדאי לכם לפספס השנה באינדינגב.

גארדן סיטי מובמנט

יום חמישי, 21:00, במת הקוף

מה עוד לא נאמר על הטריו הסופר-מוכשר הזה? שהם נשמעים כמו ברלין, מתנהגים כמו ברוקלין, נראים ומריחים ריח זר ואיכותי. שהם מכוונים רחוק וגבוה. מאחורי המוני הסופרלטיבים והמחמאות, בארץ ובעולם, מסתתרת אמת פשוטה – גרדן סיטי מובמנט הם אולי ההרכב הכי עדכני שפועל פה היום. חמושים בסאונד שאין מילה אחרת לתאר אותו חוץ ממושלם ובלחנים ממכרים, הם יפתיעו אתכם בלייב שואו בלתי יאמן (בהיותם הרכב אלקטרוני) שיהפוך את המדבר, לרגע למקום הכי לוהט שיש – ולא בגלל השמש.


עדי אולמנסקי

יום חמישי, 23:30, במת inDtronix

זה לא סוד – עדי אולמנסקי היא יקירת המגזין הזה מיום היווסדו, ותכלס – הרבה לפני. אולמנסקי מצליחה להיות חדשנית ומרתקת בכל מה שהיא עושה – לא משנה אם זה כסולנית להקת אלקטרוניקה אלטרנטיבית/פוסט-רוק (לורנה בי, מהלהקות הישראליות שהכי גדלתי עליהן) או בדרכה הנוכחית, כיוצרת R&B פיוזן-אלקטרוני. אולמנסקי, כמו חבריה-ללהקה-לשעבר מגרדן סיטי מובמנט, מכוונת לחו״ל וזה בסדר גמור. על הדרך היא מנפקת לנו כבוד גדול בפסטיבלים זרים ובמגזינים אלטרנטיבים (כולל בבלוג של ג'יי זיי!) ומתבלטת כיוצרת מבריקה בעולם שבו נשים חזקות שעושות הכל בעצמן הן נדירות. תוסיפו לזה כישרון מיוחד להמנונים ותקבלו שם שעוד עשור תוכלו להגיד ״היי, ראיתי אותה עוד לפני שהיא כבשה את העולם״.

יום שני/האחרון/של אוקטובר

יום שישי, 12:00, במת הקוף

לא ירושלמים לעולם לא יבינו כמה מטען השם הזה נושא. הירושלמים יקראו להם תופעה. ענקים. מוזיקה שגדלנו עליה. אני אגדיל ואשאל – הלהקה הירושלמית החשובה ביותר מאז נושאי המגבעת? בכל מקרה, יש שפשוט יסתפקו בלתת לינק ״הנאום״ ולא להבין איך הלהקה הזאת לא הפכה לאחת הגדולות במחזותינו. אם הם היו פועלים בימים של ברי סחרוף ורמי פורטיס, היום כבר היינו מדברים עליהם כאגדות רוק. שני האחרון של אוקטובר, גבירותיי ורבותי, באיחוד על במת האינדינגב. מה עוד אפשר לבקש?

אפרת בן צור

יום שישי, 20:00, במת הקוף

אפרת בן צור היא מזמן לא ההיא-מהשיר-של-אביתר וחבל שלא כולם מבינים את זה. מדובר ביוצרת שהיא קודם כל אמיצה בצורה יוצאת דופן, ויעיד על כך אלבומה האחרון, Robin, בו היא מלחינה ושרה משירי אמילי דיקנסון ועושה זאת, כפי שכתב יפה בן שלו, בקסם רב. לאינדינגב היא מגיעה אחרי שנתיים בלי אלבום חדש וחרף נטייתה לקחת 5-6 שנים בין אלבום לאלבום, כולי תקווה שיוצגו חומרים חדשים לקראת אלבום רביעי במספר עוד בשנה הבאה. אינשאללה.

רייסקינדר ותקופה חשוכה

יום שישי, 2:00, במת הקוף

לפני חודש ישבתי לראיין את רייסקינדר. שעה של שיחה ש(רחמנא ליצלן!) עוד לא סיימתי לערוך. גיליתי שמאחורי אחד המוזיקאים החידתיים והמרתקים שאני מכיר מסתתר אדם חידתי ומרתק לא פחות. באינדינגב תראו אותו חורג מהאינטימיות שכל-כך הולמת אותו לטובת במת הקוף, הבמה המרכזית בפסטיבל. זה צעד בכיוון הנכון לאמן שהמוזיקה שלו היא השוליים של השוליים אבל היכולות שלו ראויות לפרונט של הפרונט. זאת גם הזדמנות, אני מקווה, לראות את רייסקינדר (וההרכב שאיתו, תקופה חשוכה) יוצא מהקונכיה, מתנהג כמו הרוקסטאר שהוא ומתפוצץ על הבמה. לא מילולית, כמובן. שלא יהיו רעיונות.

האינדינגב יתתרחש כאמור ב-23-25 לאוקטובר במצפה גבולות. כרטיסים של הרגע האחרון כאן. נתראה במדבר. (צילום: גיא פריבס)