ועדת חריגים - אין לי מקום

ועדת חריגים – אין לי מקום

כשועדת חריגים, להקת השוגייז-דרים פופ הישראלית, שחררה לפני שלושה חודשים את הסינגל "אין לי מקום", הראשון מאלבומם החדש, ידעתי שכל הציפייה הארוכה לחומרים חדשים של הלהקה היה שווה את זה. אלבום הבכורה שלהם, "העולם אבד מזמן", יצא לפני שנתיים לקול תשואות רמות בארץ ובחו"ל והוא ללא ספק אחד מהאלבומים הכי מוצלחים שיצאו אי פעם בעברית בעיניי.

"אין לי מקום", הסינגל הראשון מהאלבום החדש "השעמום שוקע", הוא שיר שהולך ונבנה, אבל שואב את המאזין כבר מהאינטרו המרשים עם צליל הדיסטורשן העמום. השיר ממשיך עם גיטרות מלטפות במקצב שוגייזי שמעניקות תחושה חולמנית והתחושה הזו הולכת ומתגברת ברגע שיובל הרינג, הסולן, מתחיל לשיר את המילים "אין לי מקום בעולם הזה". יש משהו כל כך נוגה ועוצמתי בו זמנית בנגינה של הלהקה, כאשר בערך בדקה השלישית, הגיטרות מתגברות לקצב שיוצר תחושה שקשה להסביר במילים. זה מרגיש כאילו מישהו צבט לך את הלב מבפנים ואתה לא יודע אם בא לך להתייאש ולהרים ידיים או לנסות בכל זאת, למרות שהמצב מרגיש אבוד.

ועדת חריגים נוטים לשיר מילים פסימיות מאד בשירים שלהם והמילים של "אין לי מקום" יושבות בדיוק על המשבצת הזו. ובכל זאת, משהו בשילוב המילים והמנגינה במוזיקה של הלהקה, יוצר גם כאן דווקא את התחושה ההפוכה – תחושה אופטימית שעוטפת קצת נאיביות שנדמה שנשמרה אצלם במהלך השנים – כאילו הם מנסים להגיד לנו שאמנם העולם, כמו שהוא באמת, חסר משמעות ואין טעם לכלום, אבל בכל זאת, עדיף שנכיר בזה ונתמודד.

לפתע לפני מספר שבועות, מצאתי את עצמי מצטלמת לקליפ החדש של "אין לי מקום" לצד אביב מארק, דן בלוך (בסיסט הלהקה), Joove, עמי שליו ועוד חברים וחברות, מה שהפך את השיר הזה לחוויה אישית במיוחד עבורי. אולי זה יישמע משוחד מעט, לאחר כתיבת השורות מעלה, לטעון שמדובר באחד מהקליפים הכי טובים ומרגשים שנעשו כאן בעיניי, אבל אני משוכנעת שכל מי שצפה בו, מכל נקודת מבט שהיא, התקשה לפספס את התחושה הקולנועית והאווירה המרגשת של הקליפ. טל הרינג (אח של) ביים וצילם את הקליפ הזה בעזרת צוות משובח שידע לברור בקפידה כל סצנה וכל צילום שיעניקו לצופה חוויה של מיני-מיני-סרט שמעביר, בעיניי בהצלחה גדולה, את התחושה האבודה שהוא וועדת חריגים שאפו לייצר.

בקליפ מוצג סיפורו של רוקר מזדקן שלא מוצא את מקומו בעולם מכיוון ש"זמנו עבר" – במקום לנגן, הוא עובד במועדון ועושה סאונד ללהקות אחרות, מנסה להתחיל עם בחורה צעירה ממנו ללא הצלחה ובאופן כללי נראה מיואש ואבוד בעולם. את תפקיד השחקן הראשי בקליפ ממלא, כאמור, אביב מארק (סאבווי סאקרס, אביב מארק והמוות). כל מבט שמארק משדר למצלמה מלא כנות ועומק שמעוררים את השאלה, איפה עובר הקו שבין הקולנוע למציאות.

ועדת חריגים הספיקו לשחרר כבר סינגל שני, השעמום שוקע, מתוך אלבום בעל שם זהה שיצא בקיץ הקרוב. בימים אלה ועדת חריגים נמצאים בדרכם לטור בארה"ב שיכלול הופעה באוסטין סייק פסט, מפסטיבלי הרוק הגדולים בעולם, לצד להקות כמו ג'יזס אנד מרי צ'יין, פליימינג ליפס, טיים אימפלה ועוד. אין לי מילים לתאר עד כמה הלהקה הזו מעוררת בי גאווה. להקה ישראלית, ששרה בעברית, עושה מוזיקה משובחת וזוכה להכרה. מזל שלועדת חריגים יש מקום בעולם הזה.

האזינו ל"אין לי מקום" וצפו בקליפ כאן. (צילום: גוני ריסקין)