היוש

יוני ליבנה – אבל הקור

עדכון (22.2): ליבנה שחרר קליפ לשיר, בבימויו של גיא נחום לוי. צפו בו כאן.

ביוני 2013 גיליתי לראשונה את יוני ליבנה. הוא היה אז בתחילת הדרך, מיד אחרי אלבום בכורה נהדר, ״אל מכרות הסוכר״, שחלף מתחת לרדאר של יותר מדי אנשים. חשבתי אז שמדובר באחד היוצרים החדשים המעניינים באינדי הישראלי, כזה שכדאי מאד לשים עליו עין ואוזן.

מאז הוא לא נח. בשנה וחצי האחרונות ליבנה הספיק להוציא גרסה מורחבת לאלבום הבכורה, ״בחזרה אל מכרות הסוכר״, שכללה ביצועים חדשים לשירי האלבום בידי אייקוני פופ עברי כמו אביבה אבידן ורוחמה רז, פלוס רמיקסים חדשים ומעניינים (אחד מהם נכלל לאחרונה בשירבול 2, אוסף הפרשנויות החדש של נדב רביד), להשתתף ב-See You In Heaven, אלבום המחווה הישראלי לאליוט סמית', בהפקת המגזין הזה ממש ומכללת BPM, ובין כל זה גם להופיע ולצבור קהל חדש ומעמד.

היום הוא משחרר את ״אבל הקור״, דואט עם שיר הנדלסמן שמהווה סינגל בכורה מאלבום חדש שיראה אור בקרוב. אם זה לא היה ברור מההקדמה, אני אוהב את היצירה של ליבנה וחושב שהוא יוצר נדיר, יחיד מסוגו בנוף הישראלי. לכן היה צפוי שאהנה משיר חדש שלו, אבל שום דבר לא הכין אותי לכמה ש״אבל הקור״ יפה. ב-3 דקות ליבנה מנפץ את הלב שלי רק בשביל לנפץ אותו שוב בחצי הדקה האחרונה, ברפרוף הפסנתר הנהדר והכמעט אגבי שחותם את השיר. הטקסט לא ממציא את היצירה שלו מחדש אבל הוא בוגר יותר ואסוף יותר וההפקה של ליבנה עם תמיר בן חיים, המפיק הקבוע שלו, טובה מאי פעם. אם כל זה לא מספיק, הלחן והשירה המהפנטת של ליבנה (החיזוק של הנדלסמן נעים, אבל אני לא בטוח כמה הוא מוסיף באמת לשיר) הופכים את השיר לממכר בצורה יוצאת דופן גם למי שידוע ביכולת שלו ליצור המנוני פופ.

אם לא יהיו שיבושים איומים, זאת הולכת להיות השנה של יוני ליבנה. אם שאר האלבום, שמוקלט בימים אלה וצפוי לצאת בחצי הראשון של 2015, ישתווה ברמתו לסינגל הבכורה – אפשר לצפות לקהלים גדולים וחדשים ולהכרה בלב האינדי (ולכו תדעו, אולי גם המיינסטרים) הישראלי. הגיע הזמן.

האזינו ל״אבל הקור״ כאן. (צילום: ינאי יחיאל)