ההשראה: Unknown Mortal Orchestra

ההשראה: Unknown Mortal Orchestra

דימויים של יופי ואסתטיקה ייחודית הם חלק בלתי נפרד מהויזואליות שעולה מהאזנה למוזיקה הסוחפת של Unknown Mortal Orchestra, שיופיעו ברידינג 3 בתל אביב ב-18.11. לקראת ההופעה, אתם מוזמנים להצטרף אליי ולסקור את יצירתם תוך צלילה לעומק האסוציאציות האמנותיות שנלוות למוזיקה המופלאה הזו.

hockney.splash

דימוי: David Hockney, A Bigger Splash, 1967

על ההשראה של Unknown Mortal Orchestra כדאי לדבר לפי תקופות, אז נתחיל, כצפוי, מההתחלה. לפני ש-UMO קרתה, כשהסולן והמייסד רובן נילסון ואחיו קובי היו עדיין ילדים וחיו בניו זילנד, הם גדלו בבית מיוחד עם הורים מוזיקאים שהאב ביניהם היה מכור להרואין. כמעין פיצוי על ההורות הפחות מאידיאלית, רובן קיבל במתנה גיטרה, שהיוותה תשתית חשובה להתפתחות המוזיקלית שלו.

2012AA52054

דימוי: Gilbert & George, Family Tree, 1991

השנים חלפו והאחים הקימו יחדיו את The Mint Chicks, שנטתה מבחינת ז'אנר לרוק-פאנק. אפשר לומר שרובן וקובי שחררו הרבה עכבות במוזיקה שיצרו אז ביחד, מוזיקה כל כך שונה ויצרית לעומת זו של Unknown Mortal Orchestra. למרות השוני מ-UMO והעובדה שקובי היה אז הסולן ולא רובן, גם שם אפשר לחוש במאפיין המיוחד שמשותף לנילסונים. המאפיין הזה מתבטא בגוון  הקול, צורת השירה והחיבה לשכבות הלואו פיי. אולי חשוב לקפוץ רגע קדימה כדי לומר שהאחים משתפים פעולה שוב, ולספר שקובי נילסון תרם רבות ל-Multi Love, האלבום האחרון של UMO, בעיקר מבחינת תופים ופסנתר. כמו כן, השתתף רובן ב-Personal Computer, אחד האלבומים המפוספסים של אחיו שגם יצא השנה, תחת השם סיליקון. כשרובן עבר לארה"ב ועזב את The Mint Chicks, אחרי לא מעט בלאגנים עם אחיו, הוא התרחק מבחינת הסגנון ועבר ליצירה הרבה יותר מופנמת – אולי דווקא לאור המשקעים ביניהם. דווקא שנים אחרי, במקום שרובן נמצא בו עכשיו, הגבולות ביניהם שוב מטשטשים: בין אם אסתטית ובין אם צלילית. זאת, כמובן, גם בזכות שיתופי הפעולה.

בואו נחזור כחמש שנים אחורה כאמור, האחים נפרדו מוזיקלית. רובן נילסון משחרר בצורה אנונימית את FFunny FFriends בבנד קאמפ. הקטע הגאוני הופך לויראלי. לאחר לחץ מצד המאזינים לגלות מי עומד מאחוריו, רובן נילסון חושף את הלהקה וכך מתחילה דרכה של Unknown Mortal Orchestra. אלבום הבכורה הסלף טייטלד, שיצא ב-2011, מספק משהו אסקפיסטי שהתעשייה הייתה צריכה נואשות. קשה להגדיר את הסגנון בדיוק, אבל אפשר לומר שהוא משלב רוק, לו פיי, פסיכודליה, קצת סול ופאנק, ושההפקה מדהימה ובונה שכבות ווקליות מרובות. באלבום הזה רובן הלך לאיבוד מיוזמתו וסלל דרך חדשה, וזאת למרות שהגרעין שלו תמיד מכיל עקבות של העבר. האלבום רלוונטי מאוד לשנות האלפיים, אך גם היה משתלב היטב בליינאפ של וודסטוק.

yigal-ozeri-oil-on-canvas-136

דימוי: יגאל עוזרי, ג'סיקה ויאנה בשדה.

הציפיות היו גדולות לאחר אלבום הבכורה הקסום, ובתקציב הפקתי שכבר היה גדול יותר (נילסון עדיין עשה כמעט הכל בעצמו חוץ מהתופים), יצא ב-2013 האלבום הבא של II ,Unknown Mortal Orchestra. האלבום שמר על קו דומה לקודמו, אך במידה מסויימת היה יותר אינטרוברטי ומסתורי. ההשראה לאלבום נבעה משילוב של הזמן שבילה רובן נילסון לבד, יחד עם זכרונות עברו. השירים זעקו בצורתן העדינה מטאפורות של אובדנות.  ההתמכרות לאלבום גרמה לנו לא לרצות לצאת מהמיטה אל העולם הגדול שבחוץ. מההאזנה השנייה או השלישית עולה הרגשה של בדידות המנתקת אותך מסביבתך, כזו שיכולה להתפס כמאד משחררת אך גם כמאד מפחידה ואפלה. זה ניכר במיוחד ב-So Good in Being in Trouble וב-(Swim and Sleep (Like a shark.

adi nes

דימוי: עדי נס, מתוך סדרת הכפר.

בגדול, הפוקוס של II היה על התמודדות עם להיות לבד, שהתבטאה יצירתית במלודיות מורכבות יפיפיות המבוססות על גיטרה. לעומתו, Multi Love שיצא השנה הוא כבר סיפור אחרי לגמרי.

ההפתעה עם צאת Multi Love הייתה גדולה וכך גם השמחה מאלבום המופת הזה, שנוצר כתולדה ממערכת יחסים פוליאמורית שחווה נילסון עם אשתו ואשה נוספת. האהבה שמסופרת ב-Multi Love היא אהבה גדולה בין שלושה אנשים, שחיו יחדיו עם משפחתו של נילסון בביתם בלוס אנג'לס לפרקים. לדבריו, החוויה שלו הייתה של האהבה הכי גדולה ומאירה, כזו שלא ידע שקיימת עד שהיא לא קרתה. האלבום המופתי, שבהפקתו נילסון הגיע לרמות חדשות של מורכבות שמעובדת בצורה שבה הכל הגיוני, הוא הנקודה הצבעונית ביותר בציר הזמן הזה. אמנם משולש האהבה כרגע מפורק ולא תמיד היה מושלם (רובן העיד על קנאה מטורפת כאשר ידע שאשתו ושותפתם מבלות בלעדיו), אך הוא הוביל ליצירה כל כך עמוקה, לאיחוד משפחתי ושיתוף פעולה עם אחיו של רובן, קובי, וכן עם אביהם. מעל הכל, כמובן, הוביל המשולש המפורק לאלבום בלתי נשכח.  הגענו להווה, לאחר קבלת השראה מגוונת ורבה, והמסע רק גורם לנו להשתוקק לאלבום הבא ולחומרים העתידיים. נתראה בהופעה.  

להקת Unknown Mortal Orchestra תופיע ברידינג 3 בתל אביב ב- 18.11. על ההפקה אחראית חברת ZUZZ Agency האחראית בין השאר על הופעותיהם של Ryley Walker ו-Ben Frost השנה. כרטיסים כאן.

דימוי: .Ruth Stirnimann, Tigon-10

Trigon_10